Skip to content Skip to navigation

Valery Morugin paveikslų reprodukcijų paroda

Valery Morugin paveikslų reprodukcijų paroda

Pateikta: 2018-11-11 17:41 (atnaujinta: 2018-11-11 17:45)

Lapkričio 8 dieną Kretingos muziejuje duris atvėrė nedidelė ukrainiečio dailininko Valery Morugin (1946-2010) paveikslų reprodukcijų paroda. Ši paroda – tai sėkmingas ir prasmingas Kretingos muziejaus bendradarbiavimas su Kretingos rajono Švietimo centru, bei asociacija „Kretingos trečiojo amžiaus universitetas“.

Pirmą kartą Kretingos bendruomenė ir jos svečiai gali susipažinti ir sužinoti apie žymų Ukrainos tapytoją, gobelenų kūrėją, poetą Valery Morugin, kuris savo filosofine tapyba žymus ne tik savo tėvynėje Ukrainoje, bet ir už jos ribų.

2012 metais Chersone atidarytas Valery Morugin centras, kuris nagrinėja dailininko kūrybinį palikimą, rengia parodas, seminarus, užsiima leidybine veikla. Šis centras kiekvieną rudenį organizuoja dailininko originalių paveikslų parodą. Tai bene vienintelis būdas pamatyti originalius Valery Morugin paveikslus, nes beveik visi originalūs paveikslai saugomi privačiose kolekcijose. Tikslus dailininko nutapytų paveikslų skaičius nėra žinomas. Šiuo metu Valery Morugin centre užregistruota 300 paveikslų.

Valery Morugin tapė savo sukurta technika ir niekada netapydavo pagal užsakymą. Jo paveikslai gimdavo spontaniškai, atsirasdavo be pavadinimų. Anot menotyrininkų, nutapęs paveikslą jis atsimindavo tik jausmą, kvapą, jutimus, emocijas. Paveikslai labai neįprasti. Nutapyti pasteliniais tonais. Jie neturi siužeto –tai simbolių kalba, o ją tapytojas Valery Morugin valdė puikiai.

2017 metais išleista knyga, kurioje patalpintos dailininko Valery Morugin trisdešimt keturių paveikslų reprodukcijos kartu su filosofiniais A. Veselov eilėraščiais.

Ši paroda puikiai įsipynė į mūsų kraštietės dailininkės Irenos Valiulienės kūrybos darbų parodos ekspoziciją. Maloniai kviečiame lankytis Kretingos muziejaus parodų salėse.
 

Danutė Šorienė,
vyr. muziejininkė-istorikė

VALERY MORUGIN (1946-2010)
Filosofas, tapytojas, gobelenų kūrėjas, literatas. Ukraina, Chersonas.
1965-1970 metais mokėsi Maskvos technologijos universiteto dailės fakultete.
1972-1986 metais dirbo Chersono medvilnės fabrike dailininku.
1986-2006 metais buvo Chersono medvilnės fabriko vyr. dailininkas
2006 metais išėjo į užtarnautą poilsį.