Skip to content Skip to navigation

Sieks atgaivinti Amatų kiemelį

Sieks atgaivinti Amatų kiemelį

Pateikta: 2020-07-27 11:54 (atnaujinta: 2020-07-27 12:06)
Tikintis didėjančio lankytojų srauto, Kretingos muziejaus Amatių kiemelyje siekiama atgaivinti prekyba tautodailės ir amatininkų gaminiais. „Norėtųsi, kad čia būtų gyva kiekvieną dieną, tik, kad žmonės priprastų, reikia kantrybės ir įdirbio“, – teigė Kretingos muziejaus etnografė Nijole Kalvienė.
 
Pirmiesiems bandymams prekiauti Amatų kiemelyje ryžosi kretingiškės tautodailininkės Ramunė Martinenienė ir Birute Reinikienė, „Katės Micės gardumynais“ prekiaujanti Jolanta Alšauskienė iš Klaipėdos.
 
„Pasiilgome bendravimo – ir su žmonėmis, ir tarpusavyje. Per ilgai užsibuvome namuose per karantiną, tad su malonumu atsiliepėme į Kretingos muziejaus kvietimą paprekiauti Amatų kiemelyje“, – teigė moterys, neslėpdamos, kad joms norėtųsi ir komercinės sėkmės.
 
R. Martinenienė prekiavo savo siūtomis lėlėmis, B. Reinikienė – nertomis kepuraitėmis, megztomis kojinėmis. Tautodailininkių pastebėjimu, jų gaminiams sezoniškumas ne visada ir galioja: tarkim, vilnones kojines žmonės perka ir vasarą – kas dovanų, kas lauktuvių.
 
Saldumynais prekiaujanti J. Alšauskienė sakė, kad Kretingoje ji ne pirmą kartą: „Esu jau čia buvusi – juk gardumynai yra vaikų džiaugsmas. Sekdavosi visai neblogai. O kad šita vieta atgimtų, visų pirma reikia, kad baigtųsi gatvės remontas, antra, – daugiau prekybininkų ir pripratimo.“
 
Prekiautojos sutartinai kalbėjo, kad šiai vietai būtina reklama: „Galbūt netgi turbo žiede galima reklama-nuoroda, kad Amatų kiemelyje galima įsigyti tautodailės ir amatininkų gaminių – prošal važiuojantieji į kurortą greičiau susigundytų ir muziejų aplankyti, ir lauktuvių pasidairyti.“
 
Kretingos muziejaus etnografė N. Kalvienė teigė, kad tautodailininkus prekiauti kvies  kiekvieną dieną  – ne tik savaitgaliais. „Derinsime prekybą su lankytojų srautais – jų, pastebime, daugėja. Bet viskam reikia laiko – juk ir Palangoje, prie vadinamųjų akmenų, iš pradžių vienas kitas prekeivis testovėdavo, o dabar dėl vietų ten varžomasi“, – pastebėjo ji.
 
Amatų kiemelyje prekybai yra įrengtos kelios vietos po stogine, atlaisvintas ir vienas stacionarus namelis. „Jeigu tik bus poreikis, paruošime ir kitus du namelius“, – teigė N. Kalvienė, tikėdamasi sulaukti aktyvių, norinčių prekiauti savo gaminiais tautodailininkų ir amatininkų.
 
Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė pritarė, kad atgaivinti Amatų kiemelį reikia laiko, kantrybės ir, žinoma, – sutvarkytos Vilniaus gatvės. ,,Bet šie nepatogumai yra tik laikinas dalykas. Suprantu, kad dabar, rekonstruojant gatve, žmonėms ir nesaugu, ir nepatogu, bet po remonto viskas stos į savo vėžes“, – neabejojo direktorė, pasidžiaugusi ir didėjančiais muziejaus lankytojų srautais: atšalus orams, lyjant, Kretingos muziejus per savaitę pardavė bilietų beveik už 8 tūkst. Eur, kai pardavimai svyruodavo nuo 3 iki 6 tūkst. Eur, o šaltuoju metų laiku bilietų pavyksta parduoti už 2 tūkst. Eur.
 
V. Kanapkienės teigimu, lankytojų srautus paveikė COVID-19 pandemija – lietuviai, nebegalintys išvažiuoti į savo pamėgtus užsienio kurortus, labiau stengiasi pažinti Lietuvą, neaplenkdami ir Kretingos. „Domisi mumis ir Latvijos piliečiai – skambina, teiraujasi, registruoja grupes“, – sakė direktorė.
 
Prekyvietė ir stacionarūs nameliai šalia Amatų centro buvo atidaryti 2018 m. spalio mėnesį, ir tai Kretingos muziejui padaryti pavyko įgyvendinant Kaimo plėtros fondo finansuojamo projekto „Tradicinių amatų centro Kretingos dvaro pastatų ansamblyje plėtra“ III etapą. Darbai kainavo per 100 tūkst. Eur: įrengiant Amatų kiemelį, trinkelėmis buvo išklota 920 kv. m kiemo, įrengtas apšvietimas, pastatyti trys mediniai nameliai–kioskai.
 
Audronė PUIŠIENĖ,
Pajūrio naujienos, 2020-07-14