Skip to content Skip to navigation

Puošnioji strelicija – rojaus paukščio gėlė

Puošnioji strelicija – rojaus paukščio gėlė

Pateikta: 2021-02-01 15:48 (atnaujinta: 2021-02-01 16:11)
Kol tęsiasi karantinas ir lantytojai negali lankytis Kretingos muziejuje kviečiame nors virtualiai pasidžiaugti šiuo metu Žiemos sode žydinčiais augalais. Lauke sniego pusnys ir spaudžia šaltukas, o Žiemos sode šilta, žalia ir vis daugėja žiedais pasipuošusių augalų.
 
Žiemos sodo darbuotojas jau nuo gruodžio pradžios žiedais džiugina puošniosios strelicijos (lot. Strelitzia reginae). Tarp didžiulių visžalių lapų kyšantys grakščios formos strelicijos žiedai primena paukščio galvą, matyt dėl šios priežasties strelicijos dažnai vadinamos rojaus paukščio gėlėmis. Gamtoje nieko nėra nereikalingo, per tūkstantmečius augalai prisitaikė prie aplinkos ir būtent tokie augalų žiedai ar lapai yra ne be reikalo. Strelicijų gimtinė – Pietų Afrika, kur jos didžiuliais guotais auga ežerų ir upių pakrantėse, kartais pamiškėse ir miškuose. Strelicijų žiedai yra prisitaikę, kad juos apdulkintų paukščiai: ant standaus žiedynlapio (to kuris primena paukščio snapą) nutūpę nektaro atsigerti paukščiai kojas ir plunksnas išsitepa žiedadulkėmis, o nuskridę ant kito žiedo jį apdulkina. Strelicijų žiedai išskirtinės išvaizdos, tačiau yra bekvapiai.
 
Strelicijų stiebai labai sutrumpėję, požeminiai, mes jų nematome. Virš žemės išauga net iki 2 m aukščio užaugantys lapai. Jie tamsiai žali, ilgakočiai, tvirti, patys lapai dideli - iki 70 cm ilgio ir 30 cm pločio. Gėlė turi mėsingas, tačiau trapias, greitai lūžtančias šaknis, auga dideliais kerais.
 
Priežiūra. Geriausiai auga saulėtoje, šiltoje, gerai vėdinamoje patalpoje. Dauginamos kavos pupelių dydžio sėklomis, kerais ar atžalomis. Namų sąlygomis tikriausia paprasčiausia būtų dauginti kero dalimis: persodinat augalą atskirti šakniastiebio dalį su vienu ar keletu lapelių ir pasodinti į atskirą vazoną, pažeistą šakniastievio vietą reikia pabarstyti  trintomis medžio anglimis. Iš sėklų išauginta strelicija pražys maždaug po 5 – 7 metų. Persodinant geriausia naudoti žemių mišinį paruoštą iš velėninės, lapinės žemės, komposto bei smėlio. Šis augalas žiemą laistomas labai saikingai, o vasarą – gausiai, kartais reikia nupurkšti lapus. Negalima palikti vandens lėkštelėje po vazonu, nes gali pradėti pūti šakniastiebiai. Vasarą reikėtų išnešti streliciją laukan ir pastatyti saulės atokaitoje – šiam augalui patinka grynas oras ir saulė. Žiemą strelicijas reikėtų laikyti 12 – 15°C patalpoje.