Skip to content Skip to navigation

Popietė „Vaško piešinys ant kiaušinio lukšto“

Popietė „Vaško piešinys ant kiaušinio lukšto“

Pateikta: 2018-03-29 14:30 (atnaujinta: 2018-04-26 16:17)

Kartu su bundančiu pavasariu, šeštadienio dienos popietę, prieš Verbų sekmadienį, kada sumirga žmonių būreliai su verbomis rankose, Kretingos muziejaus Informacijos ir edukacijos skyriaus darbuotojos, pakvietė kretingiškes į trečiąją priešvelykinę edukacinę popietę „Vaško piešinys ant kiaušinio lukšto”.

Panorėjusios paieškoti simbolikos, grožio, prasmės į Tradicinių amatų centrą, turėjo atsinešti po kelis kiaušinius ir juos nusimarginti tradiciniu būdu – vašku, nes magiškais ženklais ir spalvomis išmargintas kūrinys, pavadintas margučiu - didžiosios Velykų šventės simbolis.

Menininkė Eugenija Rumeikienė, šiemet 90 gražuolių margučių padovanojusi Kretingos muziejui, atskleidė susirinkusioms moterims savo didžiausią rankų ir širdies stebuklą – kaip įvairiaspalvėmis saulutėmis nušvinta velykiniai margučiai.

Kiaušinius marginimui Eugenija parenka labai lygiu lukštu, pamerkia juos į vandenį, kur įberia sodos, druskos ir dažų, kad nesuskilinėtų lukštai. Margina dar šiltą kiaušinį (tada geriau limpa vaškas) į pagaliuką ar pieštuką įtvirtinto metalinio smeigtuko bukuoju galu. Eugenijai svarbu, kad ant kiaušinio liktų kuo mažiau tuščių vietų ir kad piešiniai būtų simetriški. Tikrą bičių vašką kaitina ant silpnos ugnies, kol jis šiek tiek patamsėja, o jau tada mirko smeigtuką į vašką ir kuria piešinį.

Svarbu ne tiek priemonės, kuriomis marginamas kiaušinis, o ant jo paliekami ženklai, kurių prasmę paaiškino muziejaus dailininkė Inga Idaitė  Jie, pasak dailininkės, padeda gamtai įsukti naują gyvybę, saugo nuo negerovių. Velykų ženklai – tai gyvybės medis, žaltys, saulutė, žvaigždė. Panašūs ženklai atsispindi visur – tiek tautiniuose raštuose, tiek kiaušinių marginime, tiek karpiniuose. Daugelis stengiasi, jog margutis būtų gražus, o prasmės nesuvokia.

Anksčiau margučiai buvo saugomi ne vienus metus ir tarsi relikvija buvo perduodami iš kartos į kartą. Tokių margučių misija – saugoti žmones ir namus. Savo skutinėtų kiaušinių kolekciją į popietę atsinešė Eugenijos Rumeikienės kolegė, tautodailininkė Halina Šakinienė.

Muziejininkė etnografė Nijolė Vasiliauskienė, popietės dalyvėms, palinkusioms prie paruoštų indelių su tikru bičių vašku (o bičių vaško aromatas dar labiau įtraukia į fantazijos pasaulį), priminė liaudiškuosius Didžiosios savaitės papročius.

Muziejininkė gamtininkė Jurgita Tertelienė patarė, kad kiaušiniai verdant nesuskiltų, būtina juos pirmiausia atidžiai apžiūrėti, atrinkti be įtrūkimų, užpilti pradžioje šiltu vandeniu, kiek vėliau – karštu ir palaikyti apie valandą. Virti ant mažos ugnies, įdėjus druskos tam, kad jeigu ir įskils, baltymas neišbėgtų.

Jurgita Tertelienė pasidalino ekologiškais kiaušinių marginimo būdais: su svogūnų lukštais, burokėliu nuoviru, juodąja arbata, raudongūžiu kopūstu, kinrožių žiedlapių arbata, ciberžole, raudonųjų svogūnų lukštais. Šiuos minėtus būdus Jurgita atsakingai yra pasitikrinusi praktiniuose užsiėmimuose su muziejaus edukacinio abonemento lankytojais. O visus norinčius išmėginti „gyvai“ ir nusimarginti savo atsineštus kiaušinius prieš pat Šv. Velykas, ji kviečia ateiti Didijį penktadienį 13.30 ir 14.30 val. į Pavasario mugę, kuri vyks Rotušės aikštėje.

Muziejininkai linki atrasti daug džiaugsmo liaudies tradicijose ir visiems tegul būna gera prie šventinio stalo su tais, į kuriuos žiūrint, norisi šypsotis...

Su Šventomis Velykomis!!!

Popietės nuotraukų galerija...

Parengė Roma Luotienė