Skip to content Skip to navigation

Popietė „Kretingos krašto žydams atminti“

Popietė „Kretingos krašto žydams atminti“

Pateikta: 2016-09-28 15:32 (atnaujinta: 2017-06-09 14:59)

2016 m. rugsėjo 23 d. 15 val. Kretingos muziejaus Baltojoje salėje vyko popietė „Kretingos krašto žydams atminti“, skirta Lietuvos žydų genocido 75-osioms metinėms.

Pagerbdamas praeitį bei jos patirtį susiedamas su dabartimi įžanginį žodį tarė  Kretingos rajono Garbės pilietis, gydytojas Antanas Vinkus. Kretingos krašte žuvusieji žydai buvo pagerbti tylos minute. Kretingos rajono meras Juozas Mažeika priminė, kad žydų atminimas turi būti gerbiamas ne tik progai esant.

VšĮ Pranciškonų gimnazijos gimnazistai, vadovaujami mokytojų Virginijos Rudavičienies ir Virgilijos Kavoliūnienės, labai jautriai, gyvai pristatė literatūrinę kompoziciją Anne Frank „Dienoraštis“, susirinkusiuosius perkeldami į žydų geto gyvenimą.

Buvo prisiminti ir tie žmonės, kurie Antrojo pasaulinio karo metu priglaudė žydus, gelbėjo juos, nežiūrėdami savo šeimų saugumo, ir gyvybei grėsusio pavojaus.

Renginyje prisiminimais pasidalino salantiškė Aldona Jankūnienė, kurios tėvai, Būtingės ūkininkai, Benediktas ir Katerina Bagdonavičiai Antrojo pasaulinio karo metais išgelbėjo Darbėnų žydes Rivą Šatelienę, Asią Šubicaitę, už tai buvę ištremti į Sibirą. Aldonos vyras Adolfas Stanevičius pasakojo apie paskutiniųjų Salantų žydų likimą.

Darbėnų gimnazistai su mokytoja Edita Gliožeriene pristatė vasaros stovykloje „Darbėnų miestelis – kelias tarp dviejų šventovių“ atliktą kraštotyrinį darbą: surinktas senovines nuotraukas, relikvijas, pasakojimus apie Darbėnų žydus. Gimnazistai popietės dalyvius išjudino trumpu klausimų-atsakymo konkursu, visus išmokė žydiškos dainos posmo.

Kretingos muziejaus direktoriaus pavaduotojas J. Kanarskas pristatė naują lietuvių ir anglų kalbomis išleistą knygą „Kretingos krašto žydai“. Už pagalbą leidžiant knygą autorius dėkojo Kretingos rajono švietimo centrui ir jo direktorės Adelės Mazeliauskienės vadovaujamo Kretingos rajono turizmo centro turizmo vadybininkėms Ritai Beržanskienei ir Daivai Reinikei.

Džiugu, kad renginyje gausiai dalyvavo ne tik vyresnės kartos atstovai, bet ir Kretingos r. švietimo įstaigos: Kretingos r. pedagogų švietimo centro direktorė A. Mazeliauskienė, VšĮ Pranciškonų gimnazijos istorijos mokytojas Vaidas Kuprelis su gimnazistais, J. Pabrėžos universitetinės gimnazijos istorijos mokytoja Jadvyga Petrauskienė su gimnazistais, M. Daujoto pagr. mokyklos mokytojai ir mokiniai, S. Daukanto progimnazijos direktorė Sigita Jonaitienė ir mokytojai, Salantų gimnazijos mokytojas Romualdas Jonauskas su kolegėmis, Darbėnų gimnazijos direktorė Sonatai Litvinienė, istorijos mokytoja Rita Tamošauskienė.

Jolanta Klietkutė,

Kretingos muziejus

      Aldona Jankūnienė su vyru Adolfu

      VšĮ Pranciškonų gimnazijos gimnazistų literatūrinė kompozicija

Darbėnų gimnazijos gimnazistų stovyklos pristatymas