Skip to content Skip to navigation

Pateikė Užgavėnių staigmeną

Pateikė Užgavėnių staigmeną

Pateikta: 2017-03-06 09:02 (atnaujinta: 2020-03-20 11:16)
 
 
Kretingos muziejaus Informacijos ir edukacijos skyriaus darbuotojos, pernai per Užgavėnes atgaivinusios senovinę tradiciją – virti ir valgyti šiupinį, šiemet kartu šventusiems Kurmaičių pradinės ir M. Daujoto pagrindinės mokyklų mokiniams bei Kretingos socialinės globos namų gyventojams pateikė naują staigmeną. Vandens malūno etnografinėje ekspozicijoje, tarp Užgavėnių „lyčynų“, įrengtas didelis fotostendas su išryškinta Užgavėnių karnavalo nuotrauka. Joje pavaizduotais personažais gali tapti kiekvienas ekspozicijos lankytojas.
 
„Užgavėti kartu su muziejininkais – sena mūsų mokyklos tradicija, esame „Žemaitoku muziejienoku“ mokyklos dalyviai. Šiai dienai labai atsakingai ruošiamės, iš anksto rūpinamės ir apranga, ir programa, kurią parodysime, – „Švyturiui“ pasakojo Kurmaičių pradinės mokyklos mokytoja Ina Česnavičienė. – Išvarę žiemą iš Kretingos, grįšim Kurmaičius, kur mūsų lauks kiti persirengėliai. Turime tradiciją tądien būtinai aplankyti ir Prano Varkojo įmonę, kurioje esame labai laukiami. Smagu, kad šiemet muziejuje užgavėsim kartu su suaugusiais iš Socialinės globos namų, turėtų būti labai linksma“.
 
O Socialinės globos namų gyventojai į Užgavėnes muziejuje atvyko itin pasiruošę – ir su spalvingais apdarais, ir su vaišėmis. „Pakvietimą kartu švęsti Užgavėnes priėmėme su malonumu. Ruošėmės, darėme kaukes, puošėmės, kepėme blynus. Pabūsim čia, o paskui pratęsim Padvariuose, ten žiemos išvarymo proga linksmybės taip pat kasmet organizuojamos“, – sakė Kretingos socialinės globos namų socialinė darbuotoja Reda Stonytė-Mockuvienė.
 
Muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Nijolė Vasiliauskienė svečiams priminė Užgavėnių tradicijas ir papročius, papasakojo, kodėl per šią šventę verdamas šiupinys, pateikė įvairių užduočių. Ir vaikai, ir suaugusieji kartu ėjo ratelius, žaidė senovinius žaidimus, dainavo, stebėjo Lašininio ir Kanapinio kovą, sudegino Morę kartu sudegindami ir blogas mintis, žodžius bei užsispyrimą.
 
Įvykdę dar vieną Užgavėnių prisakymą – prisivalgę mielinių blynų, ant krosnies virto šiupinio, kuris, beje, už blynus senesnis, – tradicijų puoselėtojai skubėjo prie fotostendo, kuriame paliktos skylės veidams. Visi galėjo tapti stende pavaizduotais senovinių Užgavėnių personažais. Tokią galimybę turės ir kiti muziejaus lankytojai, mat fotostendas ekspozicijoje bus visą mėnesį.
 
„Kad vaikai dar geriau žinotų savo krašto tradicijas, visą savaitę vyko užsiėmimai, kuriuose jie buvo mokomi, kaip reikėtų švęsti Užgavėnes, persirengėlių senovinių prašymų, kaip juos kultūringai išsakyti. Užsiėmimų dalyviams buvo priminta, ir ką kiekvienas Užgavėnių personažas reiškia, kad tądien juokaujama visame pasaulyje, kad tie, iš kurių šaipomasi, neturi teisės pykti. Ir persirengėlius privalu įsileisti, priimti – neįsileisi, neišklausysi palinkėjimų, prašymų, nepasidalinsi tuo, kuo gali, – blogas ženklas. Per Užgavėnes privalu būti linksmiems, užmiršti visus darbus, simboliškai sutikti pavasarį. Labai svarbu vaikus pamokyti, kaip švęsti tradicines senolių šventes, nes būtent jie yra jų tęsėjai ir puoselėtojai“, – teigė muziejaus kultūrinės veiklos vadybininkė Roma Luotienė.
 
Laima STONKUVIENĖ
Švyturys
2017-03-04
Fot. Jolanta Klietkutė, 2017 m.   Fot. Jolanta Klietkutė, 2017 m.   Fot. Jolanta Klietkutė, 2017 m.