Skip to content Skip to navigation

Paroda „Netolimos praeities vaizdeliai“ (XX a. I p.)

Paroda „Netolimos praeities vaizdeliai“ (XX a. I p.)

Pateikta: 2021-03-24 09:37 (atnaujinta: 2021-03-25 09:15)
Gyventojų buitis visais laikais priklausė nuo žmogaus socialinės padėties. Namų apyvokos daiktai, darbo įrankiai, interjero elementai atskleidžia tam tikro socialinio sluoksnio būdingiausias stilistines savybes ir suteikia galimybę sužinoti apie gyventojų buitį, papročius ir tradicijas. Namuose būna nemažai gražių ir vertingų interjero daiktų – laikrodžių, baldų, tekstilės dirbinių ir pan., kurie rodo šeimininko turtinę padėtį, skonį, grožio pajautimą. Tuo laikmečiu baldus dažniausiai padirbdavo koks nors nagingas meistras, o tekstilės gaminiais: siuviniais, audiniais namus puošė darbščiosios namų šeimininkės ir jų dukterys.
 
Šioje parodoje nebandome parodyti vieną ar kitą statusą visuomenėje turinčio žmogaus buities, o atveriame duris į daugumos XX a. pirmos pusės miestelėno, mokytojo, tarnautojo ar į pasiturinčio ūkininko namus.
 
Dauguma parodos eksponatų vieniems primins jų vaikystės namuose buvusius daiktus, kitiems matytus muziejuose ar pas pažįstamus, o kai kuriuos tikrai išvysite pirmą kartą. Dažnas gal atkreips dėmesį į vestuvinę (šliūbinę) suknelę, kurią sau pasisiuvo siuvėja Ona Mickevičiūtė–Barakauskienė (muziejininko Juozo Mickevičiaus sesuo), kai ką sudomins laikrodis ar radijo aparatas, dar kitų dėmesį patrauks įrėminti religinio pobūdžio spaudiniai ant sienų, kurių nebuvo kiekvienuose namuose, o gal pastebėsite Rietavo kunigaikščio Bogdano Oginskio orkestro dirigento, vėliau Salantų dvaro administratoriaus Jozefo Mašeko valizą–lagaminą. Mūsų tautiečiai tuo metu vykdavo į keliones mediniais lagaminais–čemodanais.
 
Kiekvienuose namuose svarbiausias baldas buvo stalas, o šis, besipuikuojantis viduryje priklausė Aldonos ir Alberto Žiogų šeimai ir po juo vaikystėje slėpdavosi dabartinė muziejaus direktorė Vida Kanapkienė.
 
Besiruošiantiems aplankyti parodą paruošėme smagų žaidimą:
  • Pirmoji užduotis „Visais laikais moterys norėjo būti gražios“. Kas greičiau suras prietaisą plaukų garbanojimui.
  • Antroji užduotis. Suraskite dokumentą, kuriame pasižadama vienybėje ir santaikoje gyventi.
  • Trečioji užduotis. Kokia medžiaga naudota senoviniams čiužiniams (siedninkams) prikimšti?
Smagaus prisiminimų ir atradimų laiko.
 
Paroda veiks 2021 m. kovo 24 – gegužės 31 d.
 
 
parengė Nijolė Vasiliauskienė