Skip to content Skip to navigation

Paroda „Illuminati“ – LR meno kūrėjo Gražvydo Kasparavičiaus kūrybos darbai

Paroda „Illuminati“ – LR meno kūrėjo Gražvydo Kasparavičiaus kūrybos darbai

Pateikta: 2018-02-19 08:50 (atnaujinta: 2018-08-06 10:14)
 Gražvydas Kasparavičius gimė 1968 m. vasario 10 d. Palangoje, meniškoje ir muzikalioje šeimoje. Mama – kultūros žymūnė, daug metų dirbusi kultūros vertybių apsaugos srityje. Tėvas dirbo Telšiuose kultūros mokyklos dėstytoju, skaičiavimo mašinų gamyklos dūdų orkestro vadovu, medicinos moterų choro vadovu.
 
Tėvui baigus konservatoriją Gražvydas su tėvais išvyko gyventi į Telšius, kur ir baigė 8 klases. 1983 m. įstojo į Kretingos ŽŪT. 1985 m. dirbo liaudies kūrybos gaminių įmonėje „Minija“ medžio drožėju. 1986 m. buvo pašauktas į sovietinę armiją. 1988 m. grįžęs iš armijos lankė Žemaitės dramos teatrą, ir toliau dirbo medžio drožėju. Susiklosčius gyvenimo aplinkybėms, begalinė meilė Palangai ir jūrai, apsprendė tai, kad savo darbu pasirinko jūrinę, verslinę žvejybą.
 
Nuo vaikystės šeimos šventėse dovanoms piešdavo paveikslus, raižydavo medžio raižinius, įsiprašęs krikštatėvio dirbtuvėn mėgindavo ką nors iš žalvario ar melchioro. Krikštatėvis matydamas meninį potencialą, suteikė visokeriopą pagalbą ir žinias. Taip prasidėjo 10 metų metalo paslapčių įsisavinimo kelias. Patarimų, meistrystės paslapčių jis sėmėsi iš savo krikštatėvio medžio drožėjo, tapytojo Gražvydo Čepulevičiaus (1938–2004). Visada šalia – vienas garsiausių Lietuvos gintaro meistrų Telšių miesto Garbės pilietis Alfredas Algirdas Jonušas.
 
Savitą kūrybinę sandorą su įvairiais metalais, gintaru sudaręs juvelyras pasakoja, „kad metalas ir gintaras meno kūrinyje sąveikauja, tačiau gintaras šioje dermėje šoka... Pirmiausia imu gintaro gabalą, gerai jį apžiūriu ir įvertinu. Tada išpjaunu metalo gabalą ir žaidžiu, tarpusavyje jungdamas kitus metalus... Jei pamačius mano kūrinį, žmogaus akys nušvinta, vadinasi, suteikiau džiaugsmą, ir darbas, kurį aš sukūriau, bus naudojamas pagal paskirtį. Juvelyrui, manau, tai svarbiausia“.
 
Gražvydas Kasparavičius – LR meno kūrėjas, Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys, Kretingos r. kultūros ir meno premijos laureatas. Juvelyro darbai jau daug kur iškeliavę – ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Pirmoji personalinė kūrybos darbų paroda „Tau“ buvo eksponuojama Kretingos muziejuje 2010 m. Kitos parodos vyko Kaune, LR Seime, Kaliningrade (Rusija). Ši paroda – 7-oji jubiliejinė. Anot Gražvydo Kasparavičiaus, ateinanti personalinė kūrybos darbų paroda vyks tolimoje Almatoje, Kazachijoje.
 
Jubiliejinis LR meno kūrėjo Gražvydo Kasparavičiaus vakaras
Kretingos muziejaus baltojoje salėje 2018 m. vasario 9 d.
 
  Jubiliatą sveikina LR Seimo narys Antanas Vinkus  Sveikina (iš kairės į dešinę) Kretingos r. savivaldybės kultūros skyriaus vyr. specialistė Dalia Činkienė ir Kretingos r. savivaldybės mero pavaduotoja Danutė Skruibienė
 
Kalba  Telšių r. Garbės pilietis gintaro meistras Alfredas Jonušas  Sveikina Lietuvos tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus pirmininkė Vida Šmitienė ir Palangos sekcijos pirmininkas Albertas Bukauskas  Sveikina kretingiškiai tradicinių amatų meistrai. Kalba LR meno kūrėjas Tadas Šorys
 
    Gražvydas Kasparavičius dovanoja savo kūrinį Kretingos muziejui
 
Kūrybos darbų parodoje „Illuminati“
 
    
 
    
 
Parengė Danutė Šorienė,
fotografavo Jolanta Klietkutė