Skip to content Skip to navigation

Muziejų kelias „Lietuvos kraštovaizdžiai: kalnų ir kalvų kultūriniai reginiai“

Muziejų kelias „Lietuvos kraštovaizdžiai: kalnų ir kalvų kultūriniai reginiai“

Pateikta: 2020-07-03 09:43 (atnaujinta: 2020-07-10 12:09)

Septynerius metus į įvairius renginius ir veiklas visoje Lietuvoje kvietęs bendras muziejų projektas „Lietuvos muziejų kelias“ 2019 m. pradėjo antrąjį plėtros etapą – trimetę nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo programą „Tėvynės ieškojimas“. Naująją „Lietuvos muziejų kelio“ programą įkvėpė Nobelio literatūros premijos laureatas ir Lietuvos garbės pilietis Česlovas Milošas (Czesław Miłosz) – vienas didžiųjų XX a. rašytojų, itin jautriai ir tauriai išreiškęs Tėvynės ieškojimo temą, savo kūryba pasauliui apibūdinęs Lietuvos kraštovaizdžius ir jo niekad nepalikusias gimtojo krašto dvasias.

Naujoji programa „Tėvynės ieškojimas“ skiriama Lietuvos Respublikos atkūrimo 30-mečiui 2020 m. pažymėti.

Muziejų kelio programa–lankstinukas.

 

ŽEMAITIJOJE rugpjūčio 10–31 d.

Rugpjūčio 10–31 d.

Paroda „Kálnai kalnuosè“. Mažeikių muziejuje pristatoma paroda „Kálnai kalnuosè“, kurioje eksponuojamos Arūno Raudoniaus fotografijos iš Didžiųjų Žemaičių Kalvarijos atlaidų ir Mažeikių muziejaus eksponatai.

Parodos lankymas su muziejaus bilietu.

Organizatorius Mažeikių muziejus, V. Burbos g. 9, Mažeikiai, tel. (8 443) 25798.

Susitikime Mažeikių muziejuje, V. Burbos g. 9, Mažeikiai.

 

Rugpjūčio 10 d. (pirmadienis)

11.00. Išvyka „Kelmės krašto piliakalnių legendos“
Renginio metu keliausime į Burbaičių piliakalnį, esantį Kelmės rajone, Kukečių seniūnijoje. Į išvyką bus pakviesti ir jaunieji maltiečiai bei samariečiai, tuo metu stovyklaujantys vasaros stovykloje.

Apžiūrint piliakalnį muziejininkai papasakos apie jo kilmę, atliktus archeologinius tyrimus, dalyviams bus skiriamos užduotys apie piliakalnį. Vėliau bus pasakojamos įdomiausios Kelmės krašto piliakalnių legendos, vyks viktorina „Svarbiausi faktai apie Lietuvos piliakalnius“. Pabaigoje prie piliakalnio dalyviai vaišinsis vietoje rastų žolelių arbata, užkandžiaus atsineštais sumuštiniais.
Renginys nemokamas

Organizatorius: Kelmės krašto muziejus, Dvaro g. 15, Kelmė, mob. tel. 8 614  94 140

Būtina išankstinė registracija iki rugpjūčio 6 d. el. paštu kelmesmuziejus@gmail.com

Susitikime ant Burbaičių piliakalnio (Kukečių sen., Kelmės r.). Koordinatės 55° 39′ 51.3″ š.pl., 23° 2′ 15.4″ r. ilg.

 

Rugpjūčio 11 d. (antradienis)

16.00. Ekskursija „Kalnai kur dainavo…“
Medvėgalis – tai dvi kalvos viršūnės: aukštesnioji yra aukščiausias Žemaitijos taškas, žemesnioji (pietinė) – Medvėgalio piliakalnis (Pilies kalnas). Nuo 1960 m. ši vietovė – Medvėgalio kraštovaizdžio istorinis draustinis.

Ekskursijos metu klausysimės padavimų ir legendų apie Medvėgalio piliakalnį.
Istoriniuose šaltiniuose medinė Medvėgalio pilis minima nuo 1316 m. Pilį kryžiuočiai sudegino 1329 m. vasario 1 dieną. Medvėgalio gynėjai buvo priversti krikštytis, bet kryžiuočiams pasitraukus tuoj atsimetė nuo krikščionybės.

Anot padavimo, Medvėgaliu pilį imta vadinti, kai joje apsuptus gynėjus išgelbėjo dvi narsios mergelės, žinojusios kelią per kūlgrindą. Kai reikėjo nuspręsti, kas praneš kitoms pilims apie Medvėgalio apsiaustį, merginos pasakė: „Mudvi galiva“, o paskui išėjo ir pakvietė pagalbą.

Renginys nemokamas

Organizatorius: Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejus, Simono Gaudėšiaus g. 4, Šilalė, mob. tel. 8 685  27 768

Susitikime ant Medvėgalio piliakalnio (Karūžiškės II k., Laukuvos sen., Šilalės r.). Koordinatės 55° 37′ 44.4″ š.pl., 22° 22′ 22.8″ r. ilg.

 

Rugpjūčio 12 d. (trečiadienis)

12.00. Pažintinė išvyka „Pasivakščiuojėms ont Nasruos kālna“
Išvykos metu aplankysime Nasros kalną, jame esantį šaltinį. Dalyviai pasiklausys Motiejaus Valančiaus apsakymo „Karė pas Salantų pilį“, kur minimas Nasros kalnas, susipažins su Salanto upės kraštovaizdžiu, natūralia kalno augmenija. Vaikai savo išvykos įspūdžius įamžins piešiniuose, o suaugusieji – nuotraukose.
Renginys nemokamas

Organizatorius: Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejus, Motiejaus Valančiaus g. 9, Nasrėnų k., Kretingos r., mob. tel. 8 648  08 953

Susitikime Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejuje (Nasrėnai, Motiejaus Valančiaus g. 9). Koordinatės 55° 59′ 20.4″ š.pl., 21° 31′ 8.4″ r. ilg.
 

Rugpjūčio 12 d. (trečiadienis)

14.00. Ekskursija „Šis piliakalnis Gediminą mena“
Ekskursijos metu lankysime vieną iš Veliuonos piliakalnių, vadinamą Gedimino kapo kalnu. Ant jo yra paminklinis akmuo, paklausysime šio piliakalnio istorijos ir legendų. Gedimino kapas arba Veliuonos I piliakalnis pagal tradiciją laikomas prie Veliuonos žuvusio didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino žūties vieta. Tyrinėjimai rodo čia stovėjus medinę pilį, kurią dažnai puolė kryžiuočiai. Kunigaikščiui Gediminui prie piliakalnio pastatytas paminklas.
Renginys nemokamas

Organizatorius: Jurbarko krašto muziejus, Vydūno g. 21, Jurbarkas, mob. tel. 8 601  02 078

Susitikime ant Gedimino kapo kalno, Veliuonos miestelyje, Jurbarko r. Koordinatės 55° 4′ 39.2″ š.pl., 23° 16′ 50.23″ r. ilg.

 

Rugpjūčio 13 d. (ketvirtadienis)

17.00. Ekskursija „Ką mena Birutės parko kalnai ir kopos?“
Pažintinis maršrutas po aukščiausias Palangos parko vietas. Ekskursijos pabaiga ant Birutės kalno, kur dalyviai bus pakviesti apžiūrėti mūrinę koplytėlę, išgirs kalno istoriją ir legendas.
Pagal pasakojimus, XIV a. Palangoje gyvenęs bajoras Vidmantas. Jis turėjo labai gražią ir kilnios širdies dukterį Birutę. Ji tapo vaidilute ir pasižadėjo visą gyvenimą kurstyti aukuro ugnį deivei Praurimei. Šį pasižadėjimą galėjo panaikinti tik kunigaikštis.

Iš karo žygio jodamas kunigaikštis Kęstutis, pamatęs Birutę ir pamilęs iš pirmo žvilgsnio, paprašė tekėti už jo. Birutė sutiko. Tada Kęstutis liepė toje vietoje pastatyti rūmus, o kalną pavadinti jos vardu. Po vestuvių jie susilaukė sūnaus Vytauto. Po Kęstučio žūties Birutė atsisakė krikštytis, grįžo į Palangą ir apsigyveno vyro pastatytuose rūmuose. Čia ji pasižymėjo dideliu atidumu paprastiems žmonėms, kiek galėdama stengėsi jiems padėti. Už tai žmonės ją nepaprastai gerbė ir net laikė šventąja. Mirusi kunigaikštienė buvo palaidota kalno viršūnėje. Jos kapą nuolat lankydavę ir krikščionys, prašydami palengvinti žemėje gyvenančių žmonių vargus. XVI a. kronikininkas Motiejus Strijkovskis liudija, kad žemaičiai ir kuršiai tą kalną vadinę šventos Birutės vardu. Birutės kalno legenda įsitvirtino žmonių sąmonėje kaip lietuviško atsparumo, tautinio išlikimo simbolis, sovietinės okupacijos metais kalnas visada žydėdavo gėlėmis. Jis priminė ir pareigą, ir būtiną prisirišimą prie savo namų, savo kultūros ir Tėvynės.

Renginys nemokamas

Organizatorius: Palangos gintaro muziejus, Vytauto g. 17, Palanga, tel. (8 460)  30 313

Išankstinė registracija el. paštu gintaro.muziejus@ldm.lt

Susitikime prie centrinio Birutės parko įėjimo Palangoje. Koordinatės 55° 54′ 20″ š. pl., 21° 3′ 10″ r. ilg.

19.00. Kultūros valanda „Kartu su Maironiu ant Birutės kalno“
Birutės kalnas Palangoje yra ne tik unikali gamtinė erdvė, atverianti Baltijos jūros tolius ir É. André suprojektuoto parko panoramą, bet ir ypatinga kultūros vieta, kurioje buvo sukurtas Maironio eilėraštis „Nuo Birutės kalno“ ir kiti poeto kūriniai. Tai istorijos, legendų, meno simbolių, baltų ritualų ir krikščionybės simbolių vieta, kurios atminties skaitymui skirtas šis kultūros vakaras. Jo metu atlikėjai ir dalyviai skaitys, pasakos, dainuos vertingiausius šią vietą menančius kūrinius ar jų fragmentus.
Renginys nemokamas

Organizatorius: Palangos gintaro muziejus, Vytauto g. 17, Palanga, tel. (8 460)  30 313

Susitikime ant Birutės kalno Palangoje. Koordinatės 55° 54′ 20″ š. pl., 21° 3′ 10″ r. ilg.

 

Rugpjūčio 14 d. (penktadienis)

17.00. Žaidimas šeimoms su vaikais „Baltų genčių pilių statymas Baltijos jūros paplūdimyje ties Birutės kalnu“

Smėlio pilių statymas – pažintinis žaidimas ant jūros kranto. Dalyviai iš smėlio kurs baltų genčių žemes, statys pilis ir įtvirtinimus.

Renginys nemokamas

Organizatorius: Palangos gintaro muziejus, Vytauto g. 17, Palanga, tel. (8 460)  30 326

Išankstinė registracija el. paštu gintaro.muziejus@ldm.lt

Susitikime prie įėjimo į Palangos gintaro muziejų (Vytauto g. 17, Palanga). Koordinatės 55° 54′ 25″ š.pl., 21° 3′ 21″ r. ilg.

 

Rugpjūčio 15 d. (šeštadienis)

12.00–20.00. Gyvosios istorijos diena – festivalis „Gīva Gondīnga“

Šis festivalis – tai istorijos, eksperimentinės archeologijos, rekonstrukcijos pristatymas viename didžiausių Kuršių (Ceklio) žemės centrų – Gondingos piliakalnyje.

Gandingos kūrimosi pradmenys, kaip ir vietovardžio kilmė, glaudžiai susiję su žemaičių etnogeneze ir kadaise čia gyvenusiais kuršiais. Tai liudija legendų gausa ir paplitę mitiniai įvaizdžiai. Apie Gandingos piliakalnį yra surinkta net 14 legendų. Pasakojama, kad piliakalnyje yra požemiai, kuriuose šį kraštą užkariavę švedai paslėpė didelius turtus, o juos saugoti pavedė velniams. Turtų sargas pasirodantis prašmatnaus ponaičio pavidalu, naktį ateina pas arkliaganius ar piemenis ugnies savo pypkei.

Renginys nemokamas

Organizatorius: Žemaičių dailės muziejus, Parko g. 3A, Plungė, mob. tel. 8 629  28 680

Susitikime ant Gondingos piliakalnio (Gandingos k., Nausodžio sen., Plungės r.). Koordinatės 55° 53′ 12.9″ š. pl.,  21° 46′ 18″ r. ilg.

 

Rugpjūčio 20 d. (ketvirtadienis)

19.00. Šokio spektaklis-ekskursija „Naglio kalno istorijos“

Šokio spektaklis judesio, muzikos ir garso kalbomis pasakos Naglio kalno istorijas, menančias Litorinos jūros krantus, pagonių ir kuršių tradicijas, siekiančias XV amžių, legendas ir paslaptingus vietos gyventojų prisiminimus. Spektaklio šokėjai kvies išgyventi netikėtus potyrius, praplėsti gamtos ir istorijos suvokimo ribas. Spektaklyje dalyvauja Šeiko šokio teatras.

Renginys nemokamas

Išankstinė registracija el. paštu j.sliupo.sodyba@lnm.lt

Organizatorius: Lietuvos nacionalinio muziejaus Jono Šliūpo memorialinė sodyba, Vytauto g. 23, Palanga, mob. tel. 8 698  25 175

Susitikime vakarinėje Naglio kalno papėdėje Palangoje. Koordinatės 55° 55′ 57″ š. pl., 21° 3′ 42″ r. ilg.

 

Rugpjūčio 21 d. (penktadienis)

15.00. Poezijos valanda „Paslaptingoji kalvelė“

Kretingos dvaro parke ant grafo Tiškevičiaus kalvos poezijos valandos metu kretingiškiai poetai skaitys savo kūrybos eiles, skambės muzika.

Renginys nemokamas

Organizatorius: Kretingos muziejus, Vilniaus g. 43, Kretinga, mob. tel. 8 686  63 125

Susitikime ant Kretingos dvaro parko apžvalgos kalnelio. Koordinatės 55.900793, 21.249432.

 

Rugpjūčio 22 d. (šeštadienis)

18.00. Poezijos vakaras „Kur jūros bangos smėlio kalnus bučiuoja“

Palangos kurorto muziejus pakvietė Palangos ir aplinkinių rajonų poetus sukurti eiles Naglio ir Birutės kalvoms. Pernai metais užsimezgusi draugystė su kūrėjais tęsiasi ir šių metų renginiui savo poezijos pateikė net trylika poetų: Nerijus Stasiulis, Adelė Daukantaitė, Asta Brazaitienė, Laura Jonikė, Odeta Stirblytė, Irena Stražinskaitė, Janina Matevičienė, Austėja Daukšaitė, Nijolė Fultinavičienė, Alma Viskontienė, Mūza Svetickaitė, Anelė Mažeivaitė, Eglė Baranauskaitė. Eiles skaityti mielai sutiko Kretingos Jurgio Pabrėžos gimnazijos muzikos mokytojas Stasys Stončius, ilgus metus vaidinęs Palangos „Grubiajame“ teatre.

Renginys nemokamas

Organizatorius: Palangos kurorto muziejus, Birutės al. 34A, tel. (8 460)  30 631

Susitikime Palangos kurorto muziejaus terasoje, Birutės al. 34A, Palanga.

 

Rugpjūčio 29 d. (šeštadienis)

17.00. Viešas renginys „Žemaičių dainos nuo Šatrijos kalno“
Renginio metu ant Žemaitijai ir visai Lietuvai svarbaus Šatrijos kalno skambės žemaičių dainos, atliekamos Žemaitijos etnografinių ansamblių, vyks Žemaičių muziejaus „Alka“ muziejininkų vedama edukacinė veikla.
Renginys nemokamas

Organizatorius: Žemaičių muziejus „Alka“, Muziejaus g. 31, Telšiai, mob. tel. 8 698  47 582

Susitikime ant Šatrijos kalno, Luokės sen., Telšių r. Koordinatės 55° 52′ 21.3″ š. pl., 22° 33′ 29.7″ r. ilg.

 

Išsamesnė informacija...