Skip to content Skip to navigation

Kretingos muziejaus žiemos sodas – Nolina

Kretingos muziejaus žiemos sodas – Nolina

Pateikta: 2020-05-13 10:34 (atnaujinta: 2020-05-13 10:37)
Dykumose auga augalas, kuris be vandens gali išgyventi net metus!
 
Tai Agavinių (Agavaceae) šeimos augalas – Lenktašakė nolina (Beaukarnea recurvata).
 
Nolina kilusi iš Meksikos dykumų. Savo tėvynėje ji - išsišakojęs 10 m aukščio krūmas, pasipuošęs nusvirusiais 1–2 m ir ilgesniais pilkai žaliais lapais. Jos stiebas apačioje būna labai sustorėjęs, kartais siekia net iki 1 m skersmens, grublėtas tarsi dramblio koja. Nolinos be vandens gali išgyventi net 10–12 mėn., nes vandenį kaupia sustorėjusiame butelio formos stiebe. Šis augalas panašus į palmę, todėl dar vadinamas buteline palme, kai kur vadinamas dramblio koja. Tačiau tai ne palmė, o sukulentas. Nolina actekų medicinoje buvo labai vertinama, panašiai kaip ir jos giminaitė agava.
 
Kambariuose auginami augalai žydi labai retai, tačiau natūralioje gamtoje seni augalai žydi baltais bekvapiais žiedeliais.
 
Priežiūra. Išskiriamos trijų dydžių kambariuose auginamos nolinos: mažos (iki 40 cm), vidutinės (iki 1 m) ir didelės (iki 1,5 m). Labiausiai nolinoms reikia šviesos ir šilumos. Mėgsta gerai vedinamas patalpas. Vasarą galima išnešti į lauką. Vandens perteklius šiam sausringų sričių augalui labai pavojingas. Laistyti reikia retai, kai substratas visai išdžiūva, bet gausiai, kad jis permirktų. Nolinų šaknys paviršinės, todėl auginamos plačiuose ir negiliuose vazonuose. Sodinti reikia į sukulentams arba kaktusams skirtus žemių mišinius, durpiniai substratai nolinoms netinka.
 
Fotografavo Jolanta Klietkutė       

 
Parengė Jurgita TERTELIENĖ