Skip to content Skip to navigation

Kretingos muziejaus žiemos sodas – Mirta

Kretingos muziejaus žiemos sodas – Mirta

Pateikta: 2020-05-06 09:50 (atnaujinta: 2020-05-06 09:53)

Ar pažystate mirtą? Senovės Romoje jos šakele puošdavosi nuotakos.

Mirta – augalas, kuriam nuo senų laikų skiriamas ypatingas dėmesys. Graikų ir romėnų mitologijoje ji buvo skirta Afroditei ir laikoma jaunystės, grožio ir nekaltybės simboliu. Jas sodindavo prie deivės Afroditės šventyklų.

Mirtos tapo ir vestuvinės aprangos atributu, jų šakelėmis puošdavosi nuotakos dar senovės Romoje. Mirta laikoma šeimos medžiu, kai kuriose šalyse gyvuoja paprotys dovanoti ją nuotakoms. Vaistams mirta beveik nebevartojama, bet jos eteriniais aliejais aromatizuojami kremai ir šampūnai.

Natūraliai tikrosios mirtos (Myrtus cornmunis) yra paplitusios Pietų Europoje ir Šiaurės Afrikoje bei visose Viduržemio jūros pakrantėse. Tai ilgaamžiai augalai, natūralioje gamtoje užauga iki 3, kartais net 5 m aukščio.

Jau daug šimtmečių mirtos auginamos vazonuose. Kambariuose šie visžaliai krūmai užauga iki 1 m  aukščio. Tiesa dabar Lietuvoje tai pakankamai retas kambarinis augalas. Jo lapai – smulkūs, blizgantys, aromatingi. Tinkamai prižiūrimos mirtos vasarą žydi smulkiais (apie 1 cm skersmens) baltais, kvapniais žiedeliais. Kartais užmezga ir sunokina tamsiai mėlynas uogas, jos valgomos, tačiau neskanios.

Priežiūra. Mirtos mėgsta saulėtą, šviesią, gerai vėdinamą vietą. Vasarą geriausia laikyti lauke, saulėtoje vietoje. Nuo pavasario iki rudens reikia laistyti dažnai, būtinai minkštu vandeniu, stebint, kad žemė vazonėlyje neperdžiūtų. Perdžiūvimas labai pavojingas šaknims, apdžiūvę lapeliai tuojau nubyra. Tačiau netoleruoja ir užsistovėjusio vandens. Dažnai apipurkšti lapelius. Žiemą mirtoms reikia vėsios ir šviesios patalpos (7-10°C), laistyti saikingai. Tada jos nebeauga ir ramiai peržiemoja.

   

  

Parengė Jurgita Tertelienė