Skip to content Skip to navigation

Kretingos muziejaus žiemos sodas – Lauramedis

Kretingos muziejaus žiemos sodas – Lauramedis

Pateikta: 2020-05-12 09:55 (atnaujinta: 2020-05-13 10:32)
Šį Žiemos sode augantį augalą tikrai visi esate ragavę ir jo lapų turite namuose. Kas jis?
 
Tai vienas populiariausių prieskoninių augalų - Kilnusis lauramedis (Laurus nobilis L.). Lauro lapuose be rauginių ir karčiųjų medžiagų yra 2–3,5 proc. eterinių aliejų. Šis augalas pasižymi puikiomis antiseptinėmis bei skausmą malšinančiomis savybėmis. Savaime paplitęs Viduržemio jūros regione – Pietų Europoje, Šiaurės Afrikoje ir Pietvakarių Azijoje. Auga pajūrio kalnų šlaitų krūmynuose, retuose miškuose, bet daug kur auginami dekoratyviniuose želdynuose. Augalas nėra atsparus šalčiui, šiaurinėse platumose jis auginamas kaip kambarinis augalas.
 
Kambariuose lauramedžiai užauga iki 1–1,5 m aukščio. Natūralioje gamtoje tai visžaliai, dažniausiai 3–5 m aukščio krūmai, tačiau kartais išauga ir iki 10 m aukščio medeliai. Lauramedžiai yra dvinamiai augalai – vieni išaugina vyriškuosius žiedus, kiti – moteriškuosius.
 
Žiedai smulkūs, balti, po kelis sukrauti lapų pažastyse. Šilto klimato kraštuose augdami krūmai, užmezga ir subrandina juodus, šiek tiek alyvuoges primenančius vaisius. Kambariuose auginami pražysta labai retai, dar rečiau užmezga vaisių. Žiemos sode lauramedis nėra žydėjęs.
 
Ar būtumėte pagalvoję, kad lauro medis gali išgyventi 400–500 metų! Tikriausiai dėl to buvo tikima, kad šis visžalis augalas simbolizuoja nemirtingumą, o Antikos laikais lauramedžių vainikais buvo puošiami olimpinių žaidynių nugalėtojai, žymūs karvedžiai, talentingi poetai.
 
Priežiūra. Lauramedžiai yra ištvermingi augalai, atsparūs sausam patalpų orui, gerai auga saulėtoje vietoje. Vazone turi būti padarytas geras drenažas, nes augalas nepakenčia įmirkusio dirvožemio. Vasarą laistyti gausiai, bet vandens perteklių iš lėkštutės išpilti, žiemą – negausiai ir retai. Pakenčia karpymą, todėl galima formuoti norimos formos lają. Vasarą jį patartina išnešti į lauką – tada lapeliai taps kvapnesni.
 
Fotografavo Jolanta Klietkutė       Fotografavo Jolanta Klietkutė 

 
Parengė Jurgita TERTELIENĖ