Skip to content Skip to navigation

Kninga. – Tóręti sawiey Kozonius...

Kninga. – Tóręti sawiey Kozonius...

Pateikta: 2021-05-18 09:00 (atnaujinta: 2021-05-18 09:02)

Tarptautinė muziejų diena nuo 1978 m. gegužės 18 d. minima 150 šalių. Daug metų Tarptautinę muziejų dieną šventėme, drauge kurdami ir įgyvendindami projektus Lietuvos muziejų kelias ir Muziejų naktis. Šiemet Lietuvos muziejų asociacijos ir Tarptautinės muziejų tarybos Lietuvos skyriaus valdybos kvietė muziejus kartu sukurti ir gegužės 18 d. nuotoliniu būdu įgyvendinti bendrą nacionalinį projektą „Lietuvos muziejų fenomenai“, kuriuo parodytume savo bendruomenės vieningumą, kūrybines galias, svarbą ir išskirtinę vertę.

Pristatome Kretingos muziejaus šiam projektui sukurtą filmuką ir supažindiname su išskirtiniu, nepaprastai į domiu eksponatu – Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos pamokslų rankraščio knyga „Kninga. – Tóręti sawiey Kozonius...“ (knyga, talpinanti savyje pamokslus).

Šiais metais siūloma tema „Eksponatas – nešantis laimę ir viltį“ leido prisiminti, jog daugelio „universalių“ žodžių prasmės kinta ne tik bėgant laikui, bet ir priklauso nuo žmogaus, kurio lūpose skamba, būdo savybių bei aplinkos. Turbūt dažnas pagautume save, kad šiandien galvojant, kiek laimės mums suteikia dalykai, iki pandemijos atrodę tokie kasdieniški ir neverti didesnio dėmesio. Todėl šiemet siūlome pakeliauti laiku ir susipažinti su tuo, kaip apie viltį ir prabudimą savo pamoksluose tikintiesiems kalbėjo Jurgis Ambraziejus Pabrėža. Šiemet minimos 250-osios jo gimimo metinės, tad šiuo trumpu filmuku siekiama prisidėti ir prie jubiliejinių metų minėjimo. Tuo pačiu tai galimybė susipažinti su unikaliu eksponatu ir pažinti ne tik XIX a. pirmos pusės lituanistinį sąjūdį, bet ir pajausti, ką to meto žmonėms simbolizavo viltis ir pabudimas. Pamokslai šiems atradimams dėkingi ir tuo, kad yra skirti paprastiems žmonėms šviesti, todėl ir parašyti jiems suprantama žemaičių kalba.