Skip to content Skip to navigation

In memoriam

In memoriam

Pateikta: 2018-05-24 11:15 (atnaujinta: 2018-08-06 10:10)

Donatas Butkus

1952-02-17 – 2018-05-24
 
Su giliu liūdesiu pranešame, kad eidamas 67-uosius metus Palangoje mirė ilgametis Kretingos muziejaus darbuotojas, vyr. muziejininkas-archeologas Donatas Butkus.
 
1976 m. baigęs Vilniaus valstybinio universiteto istorijos fakultetą atvyko dirbti į Kretingos muziejų, kuriame praleido didžiausią savo gyvenimo dalį. Pradžioje dirbo vyr. moksliniu bendradarbiu, nuo 1993 m. – Istorijos skyriaus vyr. muziejininku, 2007–2014 m. – Archeologijos skyriaus vedėju, o nuo 2014 m. – vyr. muziejininku-archeologu.
 
Dirbdamas muziejuje didelį dėmesį skyrė eksponatų kaupimui, jų moksliniam tyrinėjimui, vadovavo archeologinėms ekspedicijoms, rengė projektus archeologinių radinių konservavimui, sukūrė eilę įdomių ir turiningų archeologijos ekspozicijų, aktyviai bendradarbiavo su daugeliu Lietuvos muziejų, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono Istorijos ir archeologijos katedros darbuotojais. 1988–2015 metais tyrinėjo Andulių-Ėgliškių, Lazdininkų-Kalnalaukio kapinynus Kretingos r., Kretingos senojo miesto vietą (Rotušės aikštę), Kretingos senkapius, Kretingos dvaro sodybą. Jis buvo paniręs į protėvių pasaulio tyrinėjimus taip, kaip niekas kitas: galėdavo valandų valandas valyti įkapes, jas braižyti, dėlioti subtilybes, gilintis...
 
Donatas Butkus noriai dalijosi savo darbo patirtimi ir žiniomis su kolegomis bei muziejaus lankytojais. Jis buvo kuklus, dėmesio iš kitų nereikalaujantis žmogus, tačiau kolegos bei artimieji iš jo sulaukdavo didžiulės pagalbos tiek darbiniais, tiek asmeniniais klausimais. Buvo nuoširdus, taktiškas, sugebantis rasti bendrą kalbą su įvairaus išsilavinimo bei amžiaus žmonėmis, todėl kolektyve buvo labai gerbiamas ir mylimas. Turėjo savo nuomonę ir sugebėjo ją apginti neįžeisdamas kitų.
 
2016 m. pradžioje, po sunkaus sveikatos išbandymo D. Butkus tikino kardinaliai pervertinęs gyvenimo vertybes: „Kai ligoninėje pamačiau, kaip žmonės vaduojasi iš baisių nelaimių, supratau, kad mano problemos tėra menkos“, – optimistiškai į gyvenimą žvelgė Donatas, muziejininkystei paskyręs kone keturis savo gyvenimo dešimtmečius.
 
Mano darbas labiausiai matomas ekspozicijose – man teko įrengti ekspozicijas nuo seniausių laikų iki 1940 metų ir jas papildyti paties rastais eksponatais. Įsiminė pirmoji mano ekspedicija 1977 m. – tai buvo Ėgliškių pilkapių kasinėjimai, dalyvaujant kraštotyrininkui Ignui Jablonskiui, archeologėms Elenai Grigalavičienei bei Audronei Bliujienei. Mano darbo srityje – labai svarbi partnerystė su muziejaus kolega Juliumi Kanarsku: 1988 m. abu tyrinėjome Andulių kapinyną. O pats didžiausias darbas – nuo 1991-ųjų tyrinėjamas Lazdininkų kapinynas. Tai – Europos reikšmės laidojimo paminklas, kuriame aptinkami radiniai, turintys sąsajų su Europos kraštais ir jų kultūra“.
 
Sunkiausia mirtį suvokti tuomet, kai netikėtai, be jokio perspėjimo ji palaužia nuoširdų, išmintingą, gyventi trokštantį, didžiulių tikslų ir užmojų turintį žmogų. Būtent toks buvo Donatas Butkus, tačiau mirtis jį pasiėmė į amžinos ramybės karalystę. Šviesus Donato atminimas ilgam išliks jo ilgamečių kolegų, visų jį pažinojusių žmonių atmintyje ir širdyse.
 
Kretingos muziejaus darbuotojai reiškia gilią užuojautą mirusiojo šeimai bei artimiesiems.
 
***
 
Atsisveikinimas su velioniu vyks 2018 m. gegužės 24 d. nuo 13 val. Palangos miesto laidojimo namuose (Klaipėdos pl. 67).
Laidotuvės vyks 2018 m. gegužės 25 d. Palangos miesto kapinėse. Karstas išnešamas 12 val.
 
    
 
      Fotografavo Denisas Nikitenka