Skip to content Skip to navigation

Bilbergijos pasipuošė ryškiai rožinės spalvos pažiedėmis

Bilbergijos pasipuošė ryškiai rožinės spalvos pažiedėmis

Pateikta: 2021-02-09 10:45 (atnaujinta: 2021-02-09 10:47)
Kviečiame susipažinti su svyrančiosiomis bilbergijomis. Šiuo metu Žiemos sode augančios svyrančiosios bilbergijos pasipuošė nuostabiais rožiniais žiedynais. Šias neįprastas, kiek retesnes kambarines gėlės mažai kas augina namuose ir visai be reikalo. Bilbergijos nėra kaprizingos, jos gerai toleruoja sausą orą kambaryje, o tai mūsų krašte labai svarbu, nes turime ilgą šildymo sezoną.
 
Augdamos natūralioje aplinkoje bilbergijos yra epifitiniai augalai, kai kurios auga ant uolų. Epifitai yra tie augalai, kurie kitus augalus naudoja kaip atramą, kad gautų daugiau šviesos, iš to augalo jokių maisto medžiagų jie neima.
 
Natūraliai gamtoje bilbergijos paplitusios Meksikos pietinėje dalyje, Bolivijoje, Brazilijoje, Argentinos šiaurėje. Bilbergijų (Billbergia) gentyje yra apie 60 rūšių iš jų tik kelios rūšys auginamos kaip kambariai augalai. Ši gėlė pavadinta švedų zoologo, botaniko Gustaf Johan Billberg (gyvenusio 1772–1844 m.) garbei. Svyrančioji bilbergija (Bilbergia nutans) jau labai seniai auginama ir kambariuose. Bilbergijų būna ne tik žaliais, bet ir spalvingais taškuotais ar dryžuotais lapais. 
 
Bilbergijų lapai kieti su aštriais krašteliais, išmarginti šviesiomis skersinėmis juostomis. Jie užauga apie 6-8 cm pločio ir 40-60 cm ilgio. Lapai labai panašūs į dryžuotosios echmėjos, tik gerokai smulkesni. Žiedai susitelkę ant palaidų kabančių žiedynų su ryškiai rožinės spalvos pažiedės lapais, kurie ir krenta į akis. Žiedus apdulkina kolibriai ir šikšnosparniai. Peržydėjusi gėlė, kaip ir dauguma bromelijinių (Bromeliaceae) šeimos augalų, išleidžia naujų atžalų ir nunyksta. 
 
Priežiūra. Bilbergijoms reikia gerai drenuojamo dirvožemio ir saikingo laistymo, tačiau ji turi būti reguliariai apipurškiama vandeniu. Nemėgsta tiesioginių saulės spindulių ir kalkingo vandens. Gerai auga ant palangių rytų ir vakarų pusėse. Dauginamos atžalomis. Tinkamiausia temperatūra – vasarą yra apie 20–25°C, žiemą apie 16–18°C (ramybės periodas), bet ne vėsiau kaip 13°C. Tiesa tik svyrančioji bilbergija žiemą gali praleisti vėsiai, kitos mėgsta šilumą. Suaugę augalai vasarą gali būti lauke, laikyti juos reikėtų šviesiame šešėlyje. Auginimui tinkamiausia durpinė žemė. Vanduo gali būti pilamas tiesiai į dirvą, nes skrotelės mažos ir jose vanduo nelabai laikosi.