Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
Palaukite...

Grafų Tiškevičių meno kolekcija: 2025 m. restauratorių dėmesio sulaukė 6 paveikslai

2025 Gruodžio 17 d.

Kretingos muziejus 2025 metais įgyvendino projektą „Tiškevičių meno kolekcijos restauravimas: paveldas, kuris sugrįžta“. Projekto veiklų rezultatas – 6 restauruoti paveikslai bei surengti edukaciniai renginiai visuomenei, leidžiantys pažinti muziejuje saugomo istorinio paveldo ypatybes, jų išsaugojimo bei restauravimo subtilybes. 

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba, tam šiemet skyrusi 12 tūkst. 500 Eur. Prie jo įgyvendinimo lėšomis prisidėjo ir Kretingos muziejaus steigėjas – Kretingos rajono savivaldybė.

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) P. Gudyno restauravimo centro specialistų dėmesio sulaukė  šeši paveikslai iš Kretingos muziejuje sukaupto ir saugomo Vaizduojamosios dailės rinkinio – grafo Aleksandro Tiškevičiaus, grafaitės Imakulatos Tiškevičiūtės ir Kauno apskrities bajorų vado, Aleksandro Tiškevičiaus uošvio Stanislovo Puslovskio portretai; trys mitologinių scenų  paveikslai – nežinomo XVIII a. dailininko tapyti „Hera ir Dzeusas“ ir „Poseidonas ir Amfitritė“ bei XIX a. nežinomo lietuvių dailininko drobė „Apolonas“.

Gruodžio 5 ir 8 dienomis Kretingos muziejuje surengtos dvi edukacijos–paskaitos. Pirmojoje  LNDM P. Gudyno restauravimo centro auksuotės restauratorė - edukatorė Ingrida Bagočiūnienė dalinosi savo žiniomis ir patirtimi apie svarbų meno kūrinių elementą – paveikslų rėmus, jų saugojimą ir restauravimą. Paskaita–edukacija vyko netradiciniu formatu: dalyviai vaikščiojo po Kretingos dvaro istorijos ir kultūros ekspoziciją, tyrinėjo paveikslus ir jų rėmus, susipažino su auksavimo technologija ir meistryste, restauravimo subtilybėmis. Renginio idėja  – atkreipti dėmesį, jog ne tik paveikslų siužetai, bet ir rėmai pasakoja tam tikro laikotarpio istoriją, todėl meno kūrinių restauratoriai juos vadina tyliaisiais pasakotojais.

Antrojoje visuomenei edukuoti skirtoje paskaitoje muziejininkė, dailės rinkinio kuratorė Danutė Šorienė supažindino dalyvius su Kretingos muziejuje sukauptomis meno vertybėmis. Diskusijos metu aptarta, kodėl jas reikia saugoti ir kokiais atvejais reikalingas restauravimas. Šia paskaita siekta informuoti visuomenę apie muziejaus veiklą, ypač apie muziejinių vertybių saugojimo subtilybes, apie kurias  visuomenėje mažai žinoma.

Kretingos muziejaus  Vaizduojamosios dailės rinkinyje yra daugiau nei 1800 paveikslų bei krašto liaudies meno tradicijas pristatančių eksponatų.

Projektą finansavo: