Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
Palaukite...

Paroda "Skambėkit tėvynės varpai"

2023 Sausio 13 d.

1991 metų sausio 13-oji – ypatinga diena Lietuvos istorijoje. Tą dieną apie mus išgirdo visas pasaulis, nes Lietuvos žmonės plikomis rankomis bandė sulaikyti okupantų tankus. Tačiau šis žygdarbis pareikalavo aukų: keturiolika Lietuvos vaikų už Tėvynės laisvę atidavė gyvybes, per tūkstantį žmonių buvo sužeista – jie visi liudijo Tautos valią gyventi nepriklausomai.

Po 32 metų į kai kuriuos tų dienų įvykius žvelgiame kiek kitaip, bet šios dienos svarbos niekas nesumenkins – tai buvo masinis taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos bandymui jėga paimti į savo rankas Vilniaus televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komiteto pastatą, Parlamento rūmus ir kitus valstybiniam perversmui reikšmingus objektus.

1991 m. sausio mėn. Lietuvoje susiklostė ekstremali situacija: tauta gynė valstybę nuo sovietinės karinės agresijos ir perversmą organizavusių vietos komunistinių jėgų. Parlamentą juosė barikados iš gelžbetonio luitų, metalo strypų, spygliuotos vielos,medžio rąstų, statybinių atliekų ir viso to, kas pasitaikė po ranka, ką galima buvo surasti ir pritaikyti gynybai. Be abejo, tokios kliūtys tebuvo simbolinės – sovietinės karo mašinos tokios plokštės ir luitai negaljo sulaikyti, tačiau ją sustabdė  dešimčių tūkstančių beginklių Lietuvos Respublikos piliečių, kolonomis apjuosusių parlamentą, laisvės siekis ir širdžių pasiryžimas.

Sausio 13-osios naktį šarvotoji technika ir profesionalūs smogikai pajudėjo Vilniaus televizijos komplekso (bokšto ir administracinio transliacinio centro) link. Kelią jiems užstojo drąsūs beginkliai, savo tiesa ir teisingumu nepalaužiami laisvės gynėjai. Karo mašina nutraukė susipynusių rankų grandinę, užgrobė nacionalinės televizijos ir radijo transliavimo objektus. Buvo pralietas niekuo nekaltų civilių žmonių kraujas.

Sausio mėn. prasidėjus neramumams sostinėje, kartu su visos Lietuvos žmonėmis aktyviai dalyvavo ir kretingiškiai: saugojo parlamentą ir gynė televizijos bokštą, saugojo Klaipėdos meriją, Klaipėdos radijo ir televizijos stotį Giruliuose. Žmonių raginti nereikėjo – netgi netilpo į autobusus.

Sakoma, jog laikas išgydo žaizdas, malšina skausmą. Tačiau laikas bejėgis iš mūsų atminties ištrinti 1991-ųjų metų sausio 13-ąją. Tragiškoji naktis ir šiandien gyva. Neužmirštama, kaip neužmirštami ir tie, žuvo gindami – Tėvynės laisvės bokštą.

 Parodą parengė

Danguolė Gedgaudienė,

Jolanta Klietkutė