Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
Palaukite...

Konferencija „Krepšiniui pašvęstas gyvenimas“

2022 Birželio 17 d.

2022 m. birželio 17 d. 11 val. kviečiame į konferenciją, kuri vyks Kretingos kultūros centre. Pretekstu šiai konferencijai organizuoti tapo net dvi sutapusios progos – Lietuvos krepšinio ir šios sporto šakos Lietuvos nusipelniusio trenerio, Kretingos rajono Garbės piliečio Stasio Ruzgailos gimimo šimtmečiai.

PROGRAMA:
11.00 val. Įžanga, sveikinimas
11.20 val. Ingrida JAKUBAVIČIENĖ „Politinio elito įtaka Lietuvos sporto propagavimui XX a. 3-4 deš.“
11.40 val. Renata RACHMANOVAITĖ ,,Sportuojančios moters vaizdinys Lietuvoje 1918–1940 m.“
12.00 val. Eugenijus RŪKAS „Lietuvos krepšiniui – 100“
12.20 val. Pertrauka
12.35 val. Egidijus BALANDIS „Sportas lietuvių karo pabėgėlių bendruomenėje 1945–1949 metais“
12.55 val. Romualdas BENIUŠIS „Kretingos „Minijos“ fenomenas“
13.15 val. Algirdas PAULAUSKAS „Prisiminimai apie trenerį“
13.35 val. Arimantas MIKALOČIUS „Vaikų ir suaugusių krepšinio situacija Kretingoje“

Konferencija – tik dalis šių progų paminėjimo renginių: tą pačią dieną 16.00 val. Kretingos muziejuje bus atidaryta ir S. Ruzgailai skirta paroda. Birželio 18 d. Kretingoje visą dieną šurmuliuos sportininkai ir vyks įvairios krepšinio varžybos, o žiemą – tradiciniu tapęs S. Ruzgailos vardo krepšinio turnyras. Konferencija – puiki proga susiburti drauge kretingiškiams ir visiems sportui neabejingiems žmonėms. Greta šio tikslo konferencijoje bus siekiama ir pasidalinti su visuomene naujausiais sporto istorijos tyrinėjimais.

Stasys Ruzgaila sportu susidomėjo dar „Smetoninėje Lietuvoje“, kuri ženkliai skyrėsi nuo mūsų laikų. Dažnai ir atsiminimuose apie S. Ruzgailą nuskamba epitetas „Smetoninis mokytojas“, bylojantis apie kitokį asmenybės tipažą susiformavusį dar nepriklausomoje Lietuvoje. Žiniomis apie tai, kokia buvo to meto sporto situacija, kaip buvo propaguojamas sportas pasidalins istorijos mokslų daktarė, Istorinės LR Prezidentūros muziejininkė, Ingrida Jakubavičienė. Į tuos pačius laikus mus nukels ir jaunos istorikės, Klaipėdos universiteto doktorantės Renatos Rachmanovaitės pranešimas, kuriame bus pristatomas sportuojančios moters vaizdinys tarpukario Lietuvoje. Verta pastebėti, kad būtent moterys ir merginos pirmosios Lietuvoje pradėjo žaisti krepšiasvydžio žaidimą, kurį vėliau pamilo ir pats S. Ruzgaila. Šios sporto šakos šimtametę istoriją ir pergales, prie kurių prisidėjo ir S. Ruzgailos auklėtiniai, pristatys Lietuvos sporto muziejaus muziejininkas Eugenijus Rūkas.

S. Ruzgaila aktyviai prisidėjo po karo atkuriant Kretingos sportinį gyvenimą. Tačiau sporto svarba buvo ne ką menkesnė ir tarp į vakarus pasitraukusių Lietuvos gyventojų, tarp kurių atsidūrė ir Stasio patėvis Ferdinandas Binderis. Apie tai, kokį vaidmenį vienijant šiuos žmones atliko sportas papasakos Lietuvių diasporos tyrinėtojas, istorijos mokslų daktaras Egidijus Balandis. Turėtume nepamiršti, jog sportas buvo tai, kas tiesė tiltus tarp geležinės uždangos atskirtų lietuvių.

Tuo metu Kretingoje žmones jaudino sportinis gyvenimas. Apie Kretingos „Minijos“ fenomeną papasakos kraštietis, istorijos entuziastas Romualdas Beniušis. Šios komandos pergales ir pralaimėjimus tarsi metraštininkas rajono spaudoje fiksavo ir S. Ruzgaila. Nors S. Ruzgaila stengėsi dalyvauti visur, kur vyko sporto varžybos, tačiau labiausiai jis išgarsėjo kaip krepšinio treneris. Šių eilučių autorius laikosi nuostatos, kad niekas kitas geriau nepapasakos Kretingos krepšinio istorijos nei patys kretingiškiai krepšininkai. Todėl konferencijoje savo prisiminimais apie šią išskirtinę asmenybę pasidalins Lietuvos krepšinio trenerių asociacijos prezidentas Algirdas Paulauskas, kurio kelias į krepšinio aukštumas ir prasidėjo S. Ruzgailos treniruotėse.

Konferenciją užbaigs ir dabartinę krepšinio situaciją rajone pristatys BC Kretinga krepšinio komandos treneris Arimantas Mikaločius. Galime neabejoti, jog jeigu šiandien S. Ruzgaila dar būtų tarp mūsų šie klausimai jam rūpėtų ne mažiau, nei didingi praeities prisiminimai.