Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
Palaukite...

Įžanginis VIII Tarptautinio Kretingos senosios muzikos festivalio koncertas

2024 Birželio 14 d.

Įžanginis VIII Tarptautinio Kretingos senosios muzikos festivalio koncertas

Birželio 14 d., penktadienį, 20 val. Kretingos muziejaus Žiemos sode.

Koncertas nemokamas, tereikia įsigyti bilietus į Žiemos sodą, koncerto vakarą bilietai parduodami centrinų rūmų bilietomate. Bilieto į Žiemos sodą kaina - 4 eurai.


NAUJOJI XVII a. MUZIKA: Giulio Caccini ir jo amžininkų dainos


Ansamblis „Canto Fiorito“

Renata Dubinskaitė, mecosopranas

Filip Hruby, klavesinas (Čekijos Respublika/Šveicarija)

Rodrigo Calveyra, kornetas, išilginės fleitos, meno vadovas (Brazilija/Prancūzija)


XVI a. pabaigoje, vėlyviausioje Renesanso epochos fazėje, ryškėjo muzikos permainų poreikis – klausytojai darėsi nepatenkinti dėl sudėtingos balsų pynės polifonijoje, dėl ko tekstai tapo sunkiai suprantami. Publika troško paprastesnio stiliaus, kuriuo būtų galima naujai ir ekspresyviai perteikti poeziją muzikoje. Reikėjo rimtos muzikos reformos.

1601 m. Florencijoje kompozitorius ir dainininkas Giulio Caccini išleido rinkinį „Le Nuove Musiche“ (Naujoji muzika), kuriame pristatė naują muzikos stilių – monodiją. Ši kūrinių kolekcija pradėjo naują muzikos erą – rinkinyje poetinius tekstus perteikti skirta tik vienam dainuojančiam balsui kartu su basso continuo (instrumentiniu akompanimentu, kuriame visi polifonijos balsai suvedami į akordus). Naujasis muzikos stilius netruko įsitvirtinti, padarė įtaką operos atsiradimui ir tapo dainos žanro pirmtaku.

“Canto Fiorito” programoje skambės Giulio Caccini, jo dukterų Francescos ir Settimios Caccini bei jo amžininkų kompozitorių Claudio Monteverdi, Girolamo Frescobaldi, Stefano Landi, Giovanni G. Kapsbergerio, Tarquinio Merulos sukurtos dainos ankstyvojo Baroko stiliumi.

 

Canto Fiorito

Vilniuje veikiantis senosios muzikos ansamblis „Canto Fiorito“, kuriam vadovauja garsus korneto ir išilginės fleitos atlikėjas Rodrigo Calveyra, savo veiklą pradėjo 2013 metais. Ansamblio misija yra tyrinėti ir atlikti Renesanso ir Baroko muziką, ypatingą dėmesį skiriant XVII a. pirmosios pusės Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Abiejų Tautų Respublikos muzikos paveldui.


„Canto Fiorito“ koncertavo įvairiose šalyse, įskaitant Norvegiją, Austriją, Slovėniją, Lenkiją, Vokietiją, Italiją, Švediją, JK, Estiją, Latviją ir Nyderlandus, inicijavo didelį europinį projektą „Hanzos kelias“, finansuojamą programos “Kūrybiška Europa”. Jo metu buvo surengti koncertai Lietuvoje, Braitono senosios muzikos festivalyje, Hanzos dienose Rostoke, “Jeunesse” festivalyje Vienoje, “Glasperlenspiel” festivalyje Tartu, Bacho kamerinės muzikos festivalyje Rygoje, Amsterdame.


2017 m. Kretingos Pranciškonų bažnyčioje Calveyra inicijavo tarptautinį Kretingos senosios muzikos festivalį, skirtą seniausiems Lietuvoje (1680 m.) vargonams. Kiekvienais metais festivalis pristato garsiausius pasaulio menininkus ir senosios muzikos ansamblius į nemokamus koncertus.


„Canto Fiorito“ repertuare yra Baroko operos spektaklių, tokių kaip Alessandro Stradellos „La Circe“ ir Johanno Sebastiani „Pastorello musicale“ – ankstyviausia išlikusi vokiečių opera. “Canto Fiorito” jau penktus metus įgyvendina koncertų ciklą, skirtą žymiausiam Vilniaus Baroko architektui Jonui Kristupui Glaubicui. Pastaraisiais metais ansamblis aktyviai bendradarbiauja su Klaipėdos kameriniu orkestru, taip pat įgyvendino bendrus projektus su Austrijos, Švedijos, Norvegijos, Lenkijos senosios muzikos ansambliais.


„Canto Fiorito” didelį dėmesį skiria edukacijai ir Lietuvos regionams – suorganizavo ansamblio rezidencijas Paparčių kaime (3 metai) ir Kintų miestelyje (2 metai), kuriose vykdė edukacinę ir koncertinę veiklą vietos bendruomenėms. Be to, ansamblis įgyvendino tarptautinį edukacinį projektą vaikams apie istorinius bažnyčios vargonus penkiuose Lietuvos regionų miestuose.


2014 metais ansamblis išleido kompaktinę plokštelę „Deus Deus Meus“, kurioje skamba XVII amžiuje Vilniuje dirbusio kompozitoriaus Giovanni Battista Cocciola muzika. Be to, 2021 m. „Brilliant Classics“ išleido albumą „Barbara Strozzi“. La voce sola”, kurią „Canto Fiorito” įrašė kartu su ansamblio soliste Renata Dubinskaite. Šiais metais ta pati kompanija išleis jubiliejinę, ansambio dešimtmečiui skirtą „Canto Fiorito” plokštelę „Nuo Romos iki Vilniaus: italų muzikos įtaka Vazų dvare”.


Ansamblio meno vadovas Rodrigo Calveyra, gimęs Brazilijoje, studijavo išilginę fleitą pas Conradą Steinmanną Bazelio „Schola Cantorum“. Tuo pat metu specializavosi viduramžių muzikoje pas Pedro Memelsdorffą Milano „Civica Scuola di Musica“. Vėliau baigė korneto studijas Trosingeno aukštojoje muzikos mokykloje. Calveyra yra nuolatinis garsaus senosios muzikos ansamblio „Cappella Mediterranea“ narys ir jo dirigento Leonardo Garcia Alarcono asistentas. Kaip solistas Calveyra grojo su Brazilijos, Šveicarijos, Italijos, Argentinos ir Lietuvos orkestrais ir jiems dirigavo. Jis buvo Brazilijoje įkurto ansamblio „Instrumentarium“ meno vadovas, su šio ansamblio nariais tokiais kaip Maria Cristina Kiehr ar Manfredo Kraemer, surengė daugiau nei 150 koncertų Pietų Amerikoje ir Europoje. Jis įrašinėja kompaktines plokšteles su tokiomis kompanijomis kaip „Hamonia Mundi France, „Deutsche Harmonia Mundi“, „Ambronay Editions, „Ricercar“, „Calliope“, „France Musique“ ir kt.


Festivalį finansuoja:

Art Mentor Foundation Lucerne

Lietuvos kultūros taryba

Kretingos rajono savivaldybė


www.kretingafestival.lt