Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
Palaukite...

Abonementas „Tavo gimtasis kraštas“

KRETINGOS MUZIEJAUS EDUKACINĖ PROGRAMA - ABONEMENTAS  „TAVO GIMTASIS KRAŠTAS“ 
2023 – 2024 mokslo metams

 

Programos-abonemento „Tavo gimtasis kraštas“ kaina vienam moksleiviui – 7 eurai (nurodyta kaina yra už 6 programos užsiėmimus). Socialiai remtiniems moksleiviams abonementas nemokamas. Programos-abonemento kaina patvirtinta Kretingos rajono savivaldybės tarybos 2023-12-21 d. sprendimu Nr. T2-360 „Dėl Kretingos rajono savivaldybės tarybos 2016 m. balandžio 27 d. sprendimo Nr. T2-142 „Dėl Kretingos muziejaus teikiamų paslaugų kainų nustatymo“ pakeitimo“.

 

ARCHEOLOGIJA

 1. Piliakalnių legendos

ISTORIJA

 1. Kuo Kretingai svarbus Salaspilio mūšis?
 2. Atvertos Kretingos muziejaus lobių saugyklos
 3. Pažink savo gimtąjį miestą
 4. Svečiuose pas grafienę
 5. Pamirštos dvaro pasakaitės

PILIETIŠKUMO UGDYMAS

 1. Vasario 16-osios simboliai, prasmės ir paslaptys

GAMTOS PAŽINIMAS

 1. Dygusis sodas
 2. Žiemos sodo gyduoliai
 3. Švytintis laumžirgis

ETNOKULTŪRA

 1. Kalėdiniai burtai
 2. Vasarą laukais bėgioja, žiemą žmonės nešioja
 3. Velykinė zuikio kepyklėlė

 

ARCHEOLOGIJA (1 užsiėmimas)

Piliakalnių legendos

Archeologijos ekspozicijoje užsiėmimo dalyviai sužino apie piliakalnio sampratą, kiek jų yra Kretingos rajone, kokią praeitį jie saugo. Pristatant vieno pirmųjų Vakarų Lietuvoje Imbarės piliakalnio maketą aiškinamasi, kad piliakalnį, kaip gynybinį įrenginį, sudaro du pagrindiniai elementai: pati įtvirtinta vieta, į kurią slėptis subėgdavo piliakalnio papėdės gyventojai ir jos įtvirtinimai su grioviais, bokštais, sienomis, pylimais. Prie Imbarės piliakalnio maketo išgirsta legendą apie šį piliakalnį. Žuvusieji pilies gynėjai ir papilių gyventojai buvo laidojami kapinynuose. Apžiūrėję Egliškių pilkapio maketą, dalyviai sužino ką reiškia „pilkapis“ ir kaip žmonės senovėje pajūrio teritorijoje laidodavo mirusiuosius. Praktinėje užsiėmimo dalyje moksleiviai suskirstomi į dvi grupes ir iš kinetinio smėlio ir akmenukų atlieka užduotis: viena grupė stato piliakalnį su įtvirtinimais, kita grupė – supila ir įrengia pilkapį.
 
Užsiėmimas vyksta spalio – birželio mėn.
Skirta 6 metų vaikams, 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Tadas Šaulys, Eglė Rimkienė.

Sugrįžti į turinį...

 

ISTORIJA (5 užsiėmimai)

Fotografavo Jolanta KlietkutėKuo Kretingai svarbus Salaspilio mūšis?

Kretingos dvaro istorijos ir kultūros ekspozicijos salėje, prie interaktyvaus multimedijos paveikslo „Salaspilio mūšis 1605“, pasakojama apie Salaspilio mūšio reikšmę Lietuvos istorijai, apie Kretingos miesto įkūrėjo, žymaus karvedžio Jono Karolio Chodkevičiaus asmenybę ir nuopelnus, supažindinama su kariuomenės struktūra, karių apranga bei ginkluote. Praktinėje dalyje, informacinio terminalo pagalba, supažindinama su abiejų kariuomenių pulkų išsidėstymu ir jų susirėmimų schemomis, atspindinčiomis to meto karinę techniką, mūšio lauko ir jame vykstančio veiksmo detales. Didžiulio formato interaktyvaus paveikslo įspūdį sustiprina sklindantys šaunamų ginklų garsai, išryškintos pabūklų ugnys, arklių žvengimas. Praktinėje dalyje mokiniai atlieka užduotį – kartu dėlioja 3x1,8 m dėlionę „Šlovingoji pergalė“, kurioje atvaizduotas Salaspilio mūšis.

Užsiėmimas vyksta lapkričio mėn.
Skirta 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda  Diana  Jomantaitė-Jonaitienė.

Sugrįžti į turinį...

 

Atvertos Kretingos muziejaus lobių saugyklos

Užsiėmimas vyksta Kretingos dvaro rūmų ekspozicijų salėse ir fondų saugyklose. Moksleiviai susipažįsta su Kretingos muziejaus istorija, muziejininkystėje vartojamomis sąvokomis „Muziejus“, „Eksponatas“, „Kolekcija“ ir pan. Muziejininkai savo darbo vietose pristato saugomas kolekcijas, pasakoja, kokiais keliais daiktai patenka į muziejų ir kaip jie tampa muziejine vertybe.   

Užsiėmimas vyksta spalio – birželio mėn.
Skirta 6 metų vaikams, 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Diana Jomantaitė-Jonaitienė.

Sugrįžti į turinį...

 

Pažink savo gimtąjį miestąFotografavo Jolanta Klietkutė

Ekskursija po Kretingos miestą (pirmosios bažnyčios vieta (J. Basanavičiaus g.), Rotušės aikštė – bažnyčios – vienuolyno – Lurdo – Šv. Antano rūmų –ansamblis, senosios miesto kapinės). Pažintinės ekskursijos metu moksleiviai sužino miesto atsiradimo istoriją, susipažįsta su išlikusiais miesto architektūriniais pastatais.

Užsiėmimas vyksta balandžio – birželio mėn.
Skirta 6 metų vaikams, 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Diana Jomantaitė-Jonaitienė.

Sugrįžti į turinį...

 

Svečiuose pas grafienę

Užsiėmimą vaikams veda muziejaus gidė, apsirengusi autentiškais XIX a. pab. dvaro didikės rūbais. Edukacijos dalyviai sužino apie to meto rengimosi ir elgesio ypatumus bei dalyvauja ekskursijoje po praeitį. Grafienės vaidmenį atliekanti gidė kviečia į buvusį grafaičių kambarį, grafo miegamąjį ir tarnų patalpas, virtuvę, pokylių salę. Dabar šiose patalpose eksponuojami muziejaus eksponatai, tačiau vaikai iš nuotraukų sužino, kaip kambariai atrodė XIX a. pab. – XX a. pr. Per edukacijos praktinę dalį vaikai spalvina paruoštą medžiagą ir gamina vėduokles arba marškinių varlytes iš popieriaus.

Užsiėmimas vyksta spalio – birželio mėn.
Skirta 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda  Diana Jomantaitė-Jonaitienė.

 

Pamirštos dvaro pasakaitėsFotografavo Jolanta Klietkutė

Jaukiai susėdę aplink spingsintį žibintą, vaikai klausosi sekamos pasakos. Tai autentiška pasaka, kurią sukūrė Kretingos muziejaus darbuotojas Artūras Patamsis. Klausydamiesi pasakos, vaikai tarsi nusikelia į senojo dvaro praeitį, žaismingu būdu mokosi istorijos. Vėliau klausytojai reflektuoja tai, ką išgirdo, diskutuoja, kokia galėtų būti jų pačių sukurta pasaka. Po to seka pažintis su rūmais – vaikai su edukatore ieško vietų, minimų pasakoje bei erdvių, kuriose veikia pasakos herojai.

Užsiėmimas vyksta spalio – birželio mėn.
Skirta 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda  Diana Jomantaitė-Jonaitienė.

Sugrįžti į turinį...

 

PILIETIŠKUMO UGDYMAS (1 užsiėmimas)

Vasario 16-osios simboliai, prasmės ir paslaptysFotografavo Jolanta Klietkutė

Vasario 16 diena yra svarbi diena kiekvienam savo šalį mylinčiam lietuviui. Ypač svarbu perduoti pilietines vertybes ir patriotiškumo jausmą jaunajai kartai. Suprantant, kad ilgomis akademinėmis paskaitomis vaikų nesudominsime, sukūrėme edukaciją, kurioje žaidybine forma mažieji supažindinami su mūsų šaliai ypatinga data. Užsiėmimo metu trumpai pristatomas Vasario 16 d. aktas, signatarai ir įvykiai, aiškinama, kad kiekviena žmonių bendrija (šeima, mokykla, miesto bendruomenė), taip pat ir valstybė, turi savo simbolius, kuriuos labai vertina ir brangina. Tarp istorinių pasakojimų įterpiamos praktinės užduotys: 1) Kretingos krašto istorijos ekspozicijoje (ūkvedžio name) vyksta valstybės Nepriklausomybės atkūrimui skirtų simbolių paieška: vaikai ieško paslėptų su nepriklausomybe susijusių ženklų (Vytis, Himnas, Vėliava, Nepriklausomybės aktas, Signatarai ir t.t.). Žaidimo eigoje aptariama kiekvieno simbolio prasmė ir reikšmė. 2) Ant popieriaus lapų vaikai apvedžioja savo delną ir jį nuspalvina Lietuvos vėliavos spalvomis.

Užsiėmimas vyksta vasario – kovo mėn.
Skirta 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Tadas Šaulys.

Sugrįžti į turinį...

 

GAMTOS PAŽINIMAS (3 užsiėmimai)

Dygusis sodas

Užsiėmimas vyksta Žiemos sode-oranžerijoje. Moksleiviai sužinos apie Žiemos sode augančius sukulentus, jų savybes bei prisitaikymą natūralioje gamtoje. Vėliau žaisime edukacinį žaidimą, kuriame pajudėsime, pasportuosime ir turėsime nemažai kontakto su kitais žaidėjais... Pasakosime Žiemos sodo kaktuso istoriją, piešime menamais pieštukais ant menamo popieriaus t. y. ant mūsų draugo nugaros. Bus daug masažo, juoko ir judesio.

Užsiėmimas vyksta sausio – vasario mėn.
Skirta 6 metų vaikams, 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Jurgita Tertelienė ir Inga Jurgutienė.

Sugrįžti į turinį...

 

Žiemos sodo gyduoliai

Užsiėmimas vyksta Žiemos sode-oranžerijoje. Moksleiviai supažindinami su vaistingų savybių turinčiais oranžerijos augalais bei jų gydomosiomis savybėmis. Praktinėje užduotyje vaikai žaidžia žaidimą „Daktaras Aiskauda“ – užsiėmimo dalyviai gauna korteles su augalų paveikslėliais, turi juos pažinti ir panaudoti gydant draugą.

Užsiėmimas vyksta kovo – balandžio mėn.
Skirta 6 metų vaikams, 1-5 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Jurgita Tertelienė.

 

Švytintis laumžirgis

Edukacijos dalyviai supažindinami su Kretingos dvaro parke augančiomis skirtingomis klevų rūšimis ir išmoksta jas atskirti. Sužino, kaip medžiai auga, kokius vaisius veda ir kada galima paragauti klevų sulos. Vaikai susirenka klevo vaisius, Amatų centre juos džiovina ir pasidaro kūrybinį darbelį – tamsoje švytintį laumžirgį.

Užsiėmimas vyksta spalio-lapkričio mėn.
Skirta 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Jurgita Tertelienė, Inga Jurgutienė.

 

 

ETNOKULTŪRA (3 užsiėmimai)

Kalėdiniai burtaiFotografavo Jolanta Klietkutė

Tradicinių amatų centre arba malūne vaikai mokosi lietuviškų kalėdinių tradicijų ir burtų. Edukacijos dalyviai sužino, kaip Kalėdos ir Kūčios būdavo švenčiamos senovėje, ką reiškė tam tikros tradicijos. Praktinėje dalyje vaikai išbando žaidybiniais elementais apipintus senovinius burtus: spėja ateitį, gyvenimo įvykius, orą, būsimą derlių.

Užsiėmimas vyksta gruodžio mėn.
Skirta 6 metų vaikams, 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Nijolė Vasiliauskienė, Rasa Balsevičienė.

Sugrįžti į turinį...

 

Vasarą laukais bėgioja, žiemą žmonės nešiojaFotografavo Jolanta Klietkutė

Tai mokomojo pobūdžio edukacinė programa, skirta norintiems susipažinti su vilnos apdirbimo procesu. Edukacijos metu pristatomas vilnos kirpimo ir apdirbimo procesas – vaikai apžiūri senovinius kirpimo įrankius, išbando juos ant avies muliažo. Pažiūrėję filmuką, kaip iš tiesų kerpama avis, vaikai mokosi rūšiuoti vilną, ją vertinti, plauti, kedenti. Iš paruoštos vilnos dalyviai nusivelia mielą smulkmeną, kurią išsineša namo.

Užsiėmimas vyksta spalio – birželio mėn.
Skirta 6 metų vaikams, 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda
Rasa Balsevičienė.

Sugrįžti į turinį...

 

Fotografavo Jolanta KlietkutėVelykinė zuikio kepyklėlė

Ši edukacija skirta susipažinti su velykinių kepinių tradicijomis ir praktiškai tobulinti kepimo įgūdžius. Edukacijos metu žaismingai pasimokę apie kepimą, kulinariją ir šv. Velykų tradicijas, edukatorės padedami vaikai Tradicinių amatų centre patys kepa saldų gaminį.

Užsiėmimas vyksta kovo–balandžio mėn.
Skirta 6 metų vaikams, 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Inga Jurgutienė.

 

 

Programą parengė:


Jurgita Paulauskienė, Informacijos ir edukacijos skyriaus vedėja
Diana Jomantaitė-Jonaitienė, kultūrinės veiklos vadybininkė
Tel. +370 445 77612
El. paštas j.paulauskienė@kretingosmuziejus.lt;  d.jonaitiene@kretingosmuziejus.lt