2022 m. rugsėjo 21 d.
įsakymu Nr. V1-30
Programos – abonemento „Tavo gimtasis kraštas“ kaina vienam moksleiviui – 4,50 Eurų (nurodyta kaina yra už visus abonemento užsiėmimus). Socialiai remtiniems moksleiviams abonementas nemokamas. Abonemento kaina patvirtinta Kretingos rajono savivaldybės tarybos 2016-04-27 d. sprendimu Nr. T2-299 „Dėl Kretingos muziejaus teikiamų paslaugų kainų nustatymo“.
ISTORIJA
PILIETIŠKUMO UGDYMAS
GAMTOS PAŽINIMAS
ETNOKULTŪRA
Atvertos Kretingos muziejaus lobių saugyklos
Užsiėmimas vyksta Kretingos dvaro rūmų ekspozicijų salėse ir fondų saugyklose. Moksleiviai susipažįsta su Kretingos muziejaus istorija, muziejininkystėje naudojamomis sąvokomis „Muziejus“, „Eksponatas“, „Kolekcija“ ir pan. Muziejininkai savo darbo vietose pristato saugomas kolekcijas, pasakoja, kokiais keliais daiktai patenka į muziejų ir kaip jie tampa muziejine vertybe. Užsiėmimo pabaigoje moksleiviai atsakinėja į pateiktus viktorinos klausimus.
Užsiėmimas vyksta spalio – gegužės mėn.
Skirta 6 metų vaikams, 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Diana Jomantaitė-Jonaitienė
Užsiėmimas vyksta Kretingos restauruotoje grafų Tiškevičių koplyčioje – mauzoliejuje. Moksleiviai lanko koplyčios kriptoje (rūsyje) įrengtą ekspoziciją „Grafų Tiškevičių atminties ženklai“, kurioje sužino apie čia palaidotus XIX amžiuje Kretingos dvarą valdžiusius didikus. Pasakojama apie seną ir garbingą grafų Tiškevičių giminę, jų nuopelnus mūsų krašto istorijai, kultūrai, mokslui, rodomi grafų Tiškevičių sarkofagai bei įkapės, sukalbama malda, skaitomos maldelės iš vaikiškų maldaknygių.
Užsiėmimas vyksta lapkričio mėn.
Skirta 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Diana Jomantaitė-Jonaitienė.
Užsiėmimą veda muziejaus gidė, apsirengusi autentiškai atkurtais XIX a. pab. dvaro didikės rūbais. Edukacijos dalyviai susipažįsta su to meto rengimosi, elgesio ir etiketo ypatumais, dvaro kasdienybe, dalyvauja ekskursijoje po praeitį. Grafienės vaidmenį atliekanti gidė kviečia į buvusį grafaičių kambarį, grafo miegamąjį ir tarnų patalpas, virtuvę, pokylių salę. Dabar šiose patalpose eksponuojamos muziejaus vertybės, tačiau vaikai vaizdinių priemonių pagalba sužinos, koks kambarių vaizdas galėjo būti XIX a. pab. – XX a. pr. Užsiėmimo pabaigoje vaikai mokysis pasidaryti vėduoklę arba marškinių varlytę iš popieriaus.
Užsiėmimas vyksta spalio – balandžio mėn.
Skirta 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Diana Jomantaitė-Jonaitienė.
Teminė ekskursija vyksta buvusiame ūkvedžio name įrengtose Kretingos krašto istorijos ekspozicijos patalpose. Moksleiviai sužino kaip formavosi miesto centras – Rotušės aikštė, kaip kūrėsi pranciškonų vienuolynas ir pranciškonų gimnazija. Susipažįsta su esamais eksponatais, žiūri vaizdo filmus, atlieka praktinę užduotį „Įrašykite paruoštame tekste „Dingusi Kretinga“ trūkstamus žodžius“.
Užsiėmimas vyksta spalio – lapkričio mėn.
Skirta 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Diana Jomantaitė-Jonaitienė.
Ekskursija po Kretingos miestą (pirmosios bažnyčios vieta (J. Basanavičiaus g.), Rotušės aikštė - bažnyčios - vienuolyno - Lurdo - Šv. Antano rūmų -ansamblis, senosios miesto kapinės). Pažintinės ekskursijos metu moksleiviai sužino miesto atsiradimo istoriją, susipažįsta su išlikusiais miesto architektūriniais pastatais, atlieka praktinę užduotį: dėlioja dėliones su Kretingos miesto istoriniais pastatais ir pasakoja apie objektus, kuriuos lankė ekskursijos metu.
Užsiėmimas vyksta kovo-gegužės mėn.
Skirta 6 metų vaikams, 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Diana Jomantaitė-Jonaitienė.
Kuo Kretingai svarbus Salaspilio mūšis?
Kretingos dvaro istorijos ir kultūros ekspozicijos salėje, prie interaktyvaus multimedijos paveikslo „Salaspilio mūšis 1605“, pasakojama apie Salaspilio mūšio reikšmę Lietuvos istorijai, apie Kretingos miesto įkūrėjo, žymaus karvedžio Jono Karolio Chodkevičiaus asmenybę ir nuopelnus, supažindinama su kariuomenės struktūra, karių apranga bei ginkluote. Praktinėje dalyje, informacinio terminalo pagalba, supažindinama su abiejų kariuomenių pulkų išsidėstymu ir jų susirėmimų schemomis, atspindinčiomis to meto karinę techniką, mūšio lauko ir jame vykstančio veiksmo detales. Didžiulio formato interaktyvaus paveikslo įspūdį sustiprina sklindantys šaunamų ginklų garsai, išryškintos pabūklų ugnys, arklių žvengimas. Praktinėje dalyje mokiniai atlieka užduotį – kartu dėlioja 3x1,8 m dėlionę „Šlovingoji pergalė“, kurioje atvaizduotas Salaspilio mūšis.
Užsiėmimas vyksta lapkričio mėn.
Skirta 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Diana Jomantaitė-Jonaitienė.
Vasario 16-osios kūrėjai ir puoselėtojai
Vasario 16 diena yra svarbi diena kiekvienam savo šalį mylinčiam lietuviui. Ypač svarbu perduoti pilietines vertybes ir patriotiškumo jausmą jaunajai kartai. Suprantant, kad ilgomis akademinėmis paskaitomis vaikų nesudominsime, sukūrėme edukaciją, kurioje žaidybine forma mažieji supažindinami su mūsų šaliai ypatinga data. užsiėmimo metu trumpai pristatomas Vasario 16 d. aktas, signatarai ir įvykiai, aiškinama, kad kiekviena žmonių bendrija (šeima, mokykla, miesto bendruomenė), taip pat ir valstybė, turi savo simbolius, kuriuos labai vertina ir brangina. Tarp istorinių pasakojimų įterpiamos praktinės užduotys: 1) Kretingos krašto istorijos ekspozicijoje (ūkvedžio name) vyksta valstybės Nepriklausomybės atkūrimui skirtų simbolių paieška: vaikai ieško paslėptų su nepriklausomybe susijusių simbolių (Vytis, Himnas, Vėliava, Nepriklausomybės aktas, Signatarai ir t.t.). Žaidimo eigoje aptariama kiekvieno simbolio prasmė ir reikšmė. 2) Ant popieriaus lapų vaikai apvedžioja savo delną ir jį nuspalvina Lietuvos vėliavos spalvomis. 3) Pabaigoje giedamas Lietuvos himnas, paduodant vienas kitam ranką (paaiškinant, kad ne tik sveikindamiesi tiesiame vienas kitam ranką, bet kad jaustumėmės stiprūs, kaip Baltijos kelyje...).
Užsiėmimas vyksta vasario - kovo mėn.
Skirta 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Tadas Šaulys, Eglė Rimkienė.
Pažink ir pamaitink Dvaro parko paukštelius
Tradicinių amatų centre, prie interaktyvaus terminalo, vaikai susipažįsta su Lietuvoje žiemojančiais paukščiais, sprendžia užduotis. Šalia Amatų centro įrengtose lesyklėlėse stebi atskrendančius paukščius. Vėliau keliauja į Dvaro parką lesinti paukščių ir mokytis juos atpažinti.
Užsiėmimas vyksta gruodžio-sausio-vasario mėn.
Skirta 6 metų vaikams, 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Jurgita Tertelienė.
Užsiėmimas vyksta Dvaro parke. Moksleiviai susipažįsta su augalų dalių dažinėmis savybėmis ir piešia ant popieriaus lapų pasirinktais augalais. Stebi kaip keičiasi augalo dažinės savybės juos paveikus rūgštimi (citrina) arba šarmu (sodos tirpalas). Darbai bus eksponuojami tradicinių amatų centre ir Žiemos sode.
Užsiėmimas vyksta gegužės mėn.
Skirta 6 metų vaikams, 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Jurgita Tertelienė.
Dvaro istorinis parkas
Vaikščiodami parko takeliais ir liepų alėjomis, moksleiviai susipažįsta su parko išplanavimu, žiūrėdami istorines nuotraukas sužino, kokie mažosios architektūros statiniai puošė parką, kodėl ir kam jie buvo statomi, mokosi nustatyti laiką pagal Saulės laikrodį.
Užsiėmimas vyksta balandžio-birželio mėn.
Skirta 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Diana Jomantaitė-Jonaitienė.
Sveikata arbatos puodelyje
Edukacijos dalyviai žaismingai supažindinami su įvairiais vaistiniais augalais, jų gydomosiomis savybėmis, paruošimu. Vaikai augalus liečia, uodžia, mokosi juos atpažinti.Praktinėje dalyje dalyviai patys darosi žolelių mišinius, degustuoja skirtingas arbatasir mokosi atpažinti gydomuosius augalus iš skonio, kvapo bei vandenyje išsiskleidusių žolelių.
Užsiėmimas vyksta spalio-birželio mėn.
Skirta 6 metų vaikams, 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Jurgita Tertelienė.
Švytintis laumžirgis
Edukacijos dalyviai supažindinami su Kretingos dvaro parke augančiomis skirtingomis klevų rūšimis ir išmoksta jas atskirti. Sužino, kaip medžiai auga, kokius vaisius veda ir kada galima paragauti klevų sulos. Vaikai susirenka klevo vaisius, Amatų centre juos džiovina ir pasidaro kūrybinį darbelį – tamsoje švytintį laumžirgį.
Užsiėmimas vyksta spalio-lapkričio mėn.
Skirta 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Jurgita Tertelienė, Inga Jurgutienė.
Linas nuo senų laikų rengė, puošė ir šildė lietuvį. Jo apdirbimas buvo ilgas ir varginantis darbas. Apie tai moksleiviai sužino dalyvaudami tradicinių amatų centre parengtoje programoje. Pasidalinę į dvi komandas atsakinėja į klausimus apie su linais susijusius darbus, sužino kokie įrankiai naudojami nuo linų sėjimo iki audimo. Komandos dalyvauja spėlionių, patarlių, mįslių užduotyse. Pabaigoje, dainuodami karaoke, išmoksta dainas apie linų auginimo ir apdirbimo amatą.
Užsiėmimas vyksta sausio–vasario mėn.
Skirta 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Nijolė Vasiliauskienė.
Etnografijos ekspozicijos salėje vaikai apžiūri kraičio skrynias, aptaria jų paskirtį, sužino, kaip jos buvo puošiamos ir ką simbolizavo skrynių ornamentai. Žaisdami žaidimą „Sargi margi, pas ką žiedas“ sužino, kas yra kraitis ir „pasoga“, kokie jaunamartės turtai slepiami vienoje iš skrynių. Dalyviams pateikiama užduotis: iš vienos kraičio skrynios, prikrautos įvairių buities daiktų ir rakandų, perdėti į tuščią skrynią tuos daiktus, kurie būdavo laikomi kraičio skryniose, žaidžiami žaidimai pagal išmoktas karaoke dainas iš edukacinio užsiėmimo „Ilgas lino gyvenimas“.
Užsiėmimas vyksta balandžio-gegužės mėn.
Skirta 6 metų vaikams, 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Diana Jomantaitė-Jonaitienė.
Užsiėmimo metu edukatorė moksleivius laiko mašina nukelia šimtmečiu atgal ir kviečia pajausti senolių išmonę. Iš pintos skrynios dalyviai traukia įvairius senovinius rakandus, kurių paskirtis atskleidžiama menant mįsles, sprendžiant užduotis, pasakojant pasakas. Vaikai kočioja lininius rankšluosčius, vaikšto medinėmis klumpėmis, pašo vilnas, plėšo plunksnas ir linksminasi žaisdami senovinius žaidimus.
Užsiėmimas vyksta kovo-balandžio mėn.
Skirta 6 metų vaikams, 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Nijolė Vasiliauskienė, Nijolė Kalvienė.
Velykinis vainikas
Edukacijos metu dalyviai gamina vieną bendrą darbelį – Velykų vainiką. Tai kolektyvinis darbas, kuriuo ugdomi vaikų bendravimo, komunikavimo ir kūrybiškumo gebėjimai. Vaikai mokosi skoningai naudoti floristikoje naudojamus puošybos elementus: rišti kaspinėlius, daryti rožytes, sugarbanoti juosteles, dekoruoti paukštelius, kiaušinius, karštais klijais paruoštas priemones klijuoti ant vainiko pagrindo. Savo pasigamintu velykiniu vainiku galėsite pasipuošti savo darželio grupę ar mokyklos klasę.
Užsiėmimas vyksta balandžio-gegužės mėn.
Skirta 6 metų vaikams, 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Inga Jurgutienė.
Kalėdiniai burtai
Tradicinių amatų centre arba etnografijos ekspozicijoje vaikai mokosi lietuviškų kalėdinių tradicijų ir burtų. Edukacijos dalyviai sužino, kaip Kalėdos ir Kūčios būdavo švenčiamos senovėje, ką reiškė tam tikros tradicijos. Praktinėje dalyje vaikai išbando žaidybiniais elementais apipintus senovinius burtus: spėja ateitį, gyvenimo įvykius, orą, būsimą derlių.
Užsiėmimas vyksta lapkričio-gruodžio mėn.
Skirta 6 metų vaikams, 1-4 klasių moksleiviams.
Užsiėmimą veda Nijolė Vasiliauskienė, Inga Jurgutienė.