Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
Palaukite...

Fontanas su Galijoto pusfigūre

Kretingos dvaro parko fontanas su Galijoto pusfigūre. Paulinos Mongirdaitės atvirukas. XX a. pr. Dainiaus Raupelio asmeninis rinkinys.
 
Grafui Juozapui Tiškevičiui kuriant Kretingos dvare savo šeimos rezidenciją, į pietus nuo rūmų ir grafų Zubovų suformuoto peizažinio (angliškojo) stiliaus parko buvo įrengtas geometrinis (prancūziškojo stiliaus) parkas, kurio želdinius projektavo landšafto architektas iš Vokietijos Johanas Larasas, o inžinerinius tinklus – dvaro matininkas Jonas Šostakas.
 
Reprezentacine šiame parke tapo šalia pagrindinių dvaro vartų esanti šiaurės vakarinė dalis, nuo kurios atsiverdavo vaizdas į parko parterį ir dvaro rūmus. Jos centre buvo įrengtas taisyklingo kompaktiško plano fontanas žvaigždiniais galais. Fontano baseinas buvo įleistas į molio įžemį, o tinkuoto mūro sienelėms panaudotos dvaro plytinėje išdegtos plytos. Iš pradžių fontano viduryje iš uoloje įtaisyto purkštuko aukštai į viršų tryško vandens čiurkšlė. Pasak dvariškių atsiminimų, vėliau jo centre buvusi Galijoto skulptūra: pro plyšį uoloje kyšanti žmogaus pusfigūrė, vienoje iš iškeltų rankų laikanti vamzdelį, iš kurio tryško fontano vanduo.
 
Aplinkui buvo suformuoti gėlynai, tarp kurių ėjo fontaną dviem koncentriniais žiedais juosiantys takai. Be to, nuo fontano į visas puses tiesia linija nusitiesė dar 4 takai, kurių rytinis jungėsi su parko šiaurės rytine dalimi, pietinis – su pietvakarine dalimi, šiaurinis – su parteriu ir link rūmų vedančiu privažiavimo keliuku, o vakarinis vedė link liepų alėjos, einančios palei parko akmenų tvorą. Už gėlynų pakraščiuose augo introdukuoti dekoratyviniai krūmai. Kampuose stovėjo suoliukai ir 4 skulptūros, vaizduojančios antikines moterų figūras, simbolizavusias pavasarį, vasarą, rudenį ir žiemą. Be to, šioje parko dalyje dar buvusi Mozės skulptūra.
 
Po Pirmojo pasaulinio karo Aleksandras Tiškevičius šios parko dalies fontaną renovavo ir išlaikė iki pat 1940 m. okupacijos, o kitus 3 fontanus užpylė žemėmis. Sovietmečiu fontano nebeliko, o buvusioje reprezentacinėje geometrinio parko dalyje buvo pastatytas Kretingos tarybinio ūkio-technikumo moksleivių bendrabutis.