Vidai Kanapkienei – Vyriausybės kultūros ir meno premija

Pateikta: 2019-02-09 12:21 (atnaujinta: 2019-03-14 10:05)

Premijų įteikimo ceremonijos nuotraukų galerija...

2019 m. vasario 8 dieną Kretingos r. Savivaldybės vadovai pasveikino Kretingos muziejaus direktorę Vidą Kanapkienę, kuriai Ministrų kabineto sprendimu už nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui paskirta Vyriausybės kultūros ir meno premija.

Žinojo, bet nesitikėjo
Meras Juozas Mažeika, vicemerė Danutė Skruibienė, Administracijos direktorius Virginijus Domarkas ir jo pavaduotojas Povilas Černeckis pasidžiaugė direktorės nuosekliu ir ilgalaikiu darbu, viso muziejaus kolektyvo pasiektais rezultatais vystant miesto turizmo infrastruktūrą, įgyvendinant Kretingai itin reikšmingus projektus kultūros paveldo, muziejininkystės plėtros srityje, puoselėjant Kretingos dvaro kultūrą, įamžinant ir išsaugant grafų Tiškevičių giminės atminimą, vertingomis idėjomis, atsakinga ir sąžininga tarnyste Kretingos krašto kultūrai. „Esate pavyzdys visiems Kretingos rajono žmonėms savo profesionalumu, gebėjimu matyti krašto kultūros perspektyvą, visuomeniškumu, energija, polėkiu ir dideliu atsidavimu darbui parodant, kaip užtikrintai ir ryžtingai reikia siekti įgyvendinti keliamus tikslus“, – kalbėjo J. Mažeika, muziejaus direktorei V. Kanapkienei palinkėjęs sveikatos, sėkmės ir stiprybės naujuose sumanymuose.

„Švyturiui“ V. Kanapkienė atviravo žinojusi, kad bus pristatyta šiai premijai gauti, tačiau nelabai tikėjosi pereiti komisijos „filtrą“. „Mane pasiūlė Vilniaus dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys ir pavaduotojas Vytautas Balčiūnas. Supratau iš to, kad jie man atsiuntė laišką prašydami pateikti duomenis. Klausiu, kam jų reikia, išgirstu: Kretingos muziejus vienintelis toks Lietuvoje, kur tiek daug nuveikta atstatant kultūros paveldą, parengta įvairių ekspozicijų, vyksta edukacinių užsiėmimų, dvaro teritorija išvaduota nuo sovietmečio pastatų, kur taip gražiai tvarkomas parkas ir dar visokių liaupsių, – juokėsi direktorė. – Nelabai tikėjausi pakliūti tarp tų 12 išrinktųjų gauti premiją, nes buvo kelios dešimtys rimtų kandidatų. Žinia, jog man premija bus skirta, buvo netikėta ir, neslėpsiu, labai džiugi – džiugi dėl to, kad tarp laureatų iš Vilniaus, Kauno, kitų didžiųjų miestų, būsiu vienintelė iš provincijos, kad buvo pastebėti mažo miestelio muziejaus nuveikti darbai. Iš tiesų, labai daug vargo, sveikatos ir pastangų įdėta atgaivinant Dvaro parką, atnaujinant 7 paminklinius statinius, kad būtų restauruoti grafų Tiškevičių sarkofagai – niekas netikėjo, kad tam bus gautos lėšos. Šiandien turime kuo pasidžiaugti ir kuo pasigirti. Vieni pirmųjų su Vyriausybės meno ir kultūros premija pasveikino kraštietis, profesorius Vladas Algirdas Bumelis, muziejaus darbuotojai“.

Tai bus ne pirmas svarus V. Kanapkienės darbo įvertinimas: 1996 m. už nuopelnus kultūrai Lietuvos Respublikos prezidento dekretu jai įteiktas Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino 5 laipsnio ordinas (Riterio kryžius), 2005 m. – Ministro Pirmininko padėka ir vardinis laikrodis už svarų indėlį į Lietuvos kultūros paveldo puoselėjimą ir muziejininkystės plėtrą, 2015 m. direktorė apdovanota Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos sidabro Garbės medaliu „Nešk savo šviesą ir tikėk“.

Skiriamos daugiau nei du dešimtmečius
Vyriausybės kultūros ir meno premijos skiriamos nuo 1997 metų. Kasmet jų skiriama ne daugiau kaip 12. Premijos skiriamos Lietuvos, taip pat pasaulio lietuvių kultūros ir meno kūrėjams ir veikėjams už svarų indėlį į kultūrą ir meną bei ypatingus šios srities nuopelnus. Premijos gali būti skiriamos pavieniams pretendentams arba pretendentų kolektyvui. Premija, skiriama kolektyvui, paskirstoma po lygiai kiekvienam jo nariui. Nuo 2008 m. premijos dydis siekia 340 bazinių socialinių išmokų dydžių.

Vyriausybės kultūros ir meno premijos šiais metais, be V. Kanapkienės, paskirtos fotomenininkui Ramūnui Danisevičiui; dailininkui, knygų vaikams autoriui Kęstučiui Kasparavičiui; kino ir teatro aktorei Vidai Vaivai Mainelytei; kompozitoriui Arvydui Malciui; tapytojai Sigitai Maslauskaitei-Mažylienei; menotyrininkei Agnei Narušytei; poetui Kęstučiui Navakui; aktorei Reginai Reklaitienei; kino operatoriui Janui Vitoldui Domaševičiui; tekstilininkei Zinaidai Vogėlienei ir menotyrininkei Rasutei Žukienei.

Vyriausybei tvirtinti nutarimo projektą dėl premijų skyrimo pateikė Kultūros ministerija, vadovaudamasi Vyriausybės kultūros ir meno premijų komisijos sprendimu. 12-a kandidatų komisija atrinko iš visuomenės pasiūlytų daugiau nei 40-ies muzikos, teatro, dailės, literatūros, kitų kultūros ir meno sričių atstovų.

Vyriausybės kultūros ir meno premijų komisijai vadovauja poetas ir publicistas Liutauras Degėsys. Komisijos nariai – Ministro Pirmininko patarėja švietimo, mokslo ir kultūros klausimais Unė Kaunaitė, kultūros viceministrė Gintautė Žemaitytė, violončelininkas Mindaugas Bačkus, architektė Gražina Bernotienė, teatro kritikas, publicistas Vaidotas Jauniškis, fotomenininkas Alvydas Lukys, aktorė Dalia Michelevičiūtė, menotyrininkas Ernestas Parulskis, kino kritikė Rasa Paukštytė, menotyrininkas Helmutas Šabasevičius, etnologė Daiva Vaitkevičienė.

Vyriausybės kultūros ir meno premijos bus įteiktos kovo 7 dieną.

Laima STONKUVIENĖ,
„Švyturys“, 2019-02-09