Stipriausias parko medis

Pateikta: 2020-04-16 10:00 (atnaujinta: 2020-04-22 10:10)

Fotografavo Jolanta Klietkutė Tikriausiai ne vienas lietuvis pasakytų, kad stipriausias ir kiečiausias medis yra ąžuolas. Deja jie klysta... Stipriausias ir kiečiausias medis Lietuvoje yra paprastasis skroblas.

Fotografavo Jurgita Tertelienė Nemažai skroblų auga ir Kretingos dvaro parke. Keletas pavienių medžių yra centrinėje parko dalyje, daugiau skroblų auga prie dvaro rūmų esančio tvenkinio šiaurinėje (netoli meilės akmens-suolo) ir pietinėje pakrantėse. Ypatingai gražus, išraiškingu ir gumbuotu kamienu skroblas auga tvenkinio šlaite, į rytus nuo atstatomos dvaro rūmų verandos. Tad kviečiu visus mėgstančius pasivaikščioti Kretingos dvaro parke pabandyti surasti nors keletą skroblų.

Netrukus skroblai turėtų pradėti žydėti, galbūt jums pavyks pamatyti ir jų žiedus. Ypatingai gražūs šie medžiai rudenį, kai nusidažo gražia, ryškiai geltona spalva. Tad nepamirškite šių medžių ateiti aplankyti ir rudenį, kai jie bus pasipuošę vaisiais – riešutėliais su triskiaučiais lapeliais.

Skroblas nėra ilgaamžis medis, jis išgyvena iki 150 metų, paprastai užauga iki 15–25 metrų aukščio. Iš visų Lietuvoje augančių lapuočių šis medis labiausiai pakenčia pavėsį. Jo mediena kieta ir neskali – parsivežus tokių malkų, norint jas suskaldyti bus sunkaus darbo. Tačiau skroblo malkos yra labai geros: mažai dūmingos ir kaitrios, kaip anglis. Tik sakoma, kad dėl didelio kaitrumo jos nelabai tinka koklinėms krosnims kūrenti.

Ar teko kada girdėti, kad anksčiau, kol dar žmonės nemokėjo apdirbti metalo, iš skroblo buvo gaminami krumpliaračiai ir vinelės batams pakalti? Tad skroblas iš tiesų yra kietas medis, liaudyje kartais pavadinamas ir Metaliniu medžiu.

Fotografavo Jurgita Tertelienė

Parengė