Skip to content Skip to navigation

Jaunųjų amatininkų mugė „Suku suku darbų malūnėlį“

Jaunųjų amatininkų mugė „Suku suku darbų malūnėlį“

Pateikta: 2018-07-09 10:00 (atnaujinta: 2020-03-20 11:15)
Tarptautinės muziejų dienos proga Kretingos muziejaus Dvaro malūno kiemelyje penktadienį surengta tradicinė, šiemet jau šeštoji, jaunųjų amatininkų mugė „Suku suku darbų malūnėlį“. Joje jaunieji amatininkai iš viso rajono, jiems amato paslaptis atskleidžiantys mokytojai bei tautodailininkai rodė vystomus amatus, leido prie jų prisiliesti ir mugės dalyviams.
 
Kiemelyje veikė jaunųjų kalvių, Dvaro gaspadinių, pirties, audėjų, puodžių, jaunųjų linų sėjėjų, meistrų mokyklos ir kt. kiemeliai, kvietė žiogrių tvoros pynimo ir švilpynių gamybos akademija, vėjo malūnėlių dirbtuvėlės, žvakių liejimo fabrikėlis, etnografinė žaidimų aikštelė. Mugės dalyviams buvo suteikta galimybė paskaityti netgi knygas, kurias skaitė jų bočiai ir probočiai.
 
„Jaunųjų amatininkų mugė „Suku suku darbų malūnėlį“ yra skirta Tarptautinei muziejų dienai, ja simboliškai baigiame edukacinius metus ir pasitinkame vasarą, – „Švyturiui“ sakė viena iš renginio sumanytojų ir organizatorių, muziejaus kultūrinės veiklos vadybininkė Roma Luotienė. – Mūsų, muziejininkų, pareiga perduoti jaunimui tėvų ir senelių tradicijas, skatinti juos žinoti savo šaknis, mylėti savo Tėvynę, didžiuotis, kad yra lietuviai. Svarbiausias tikslas yra ne vien parodyti, kokiais amatais garsėjame, bet ir kad vaikai galėtų prie jų prisiliesti. Šiemet kartu yra ir kuršių genties istorijos, rekonstrukcijos ir populiarinimo klubas „Pilsots“, tad mugės dalyvių lauks ne tik įvairūs žemaičių etnografiniai žaidimai, bet ir klubo siūlomos pramogos“.
 
Į mugę atėjusius ir atvažiavusius svečius pasveikinusi laikinai muziejaus direktorės pareigas einanti Informacijos ir edukacijos skyriaus vedėja Jurgita Paulauskienė linkėjo kiekvienam surasti savąjį kiemelį, išbandyti sudominusį amatą, klausytis ir girdėti. „Labai džiaugiuosi, kad rajone turime gražų būrį įvairių amatų puoselėtojų, kad jie savo žinias perduoda jaunimui, kad amatas vertinamas. Nepraleiskite progos išbandyti visas veiklas, nes visos jos savaip įdomios ir skirtingos“, – linkėjo J. Paulauskienė padėkodama visiems šventę organizavusiems muziejaus darbuotojams bei visoms su muziejumi gražiai draugaujančioms ir bendradarbiaujančioms mokykloms.
 
Po oficialiosios dalies amatininkų mugė suūžė kaip bičių avilys: kalviai leido kalti, audėjos – austi, keramikai – lipdyti iš molio ir taip toliau. Mugės dalyvius kvietė ir medžio meistrai, pynėjai, mezgėjai, odininkai, gėlininkai, kepėjai. Jau minėto „Pilsots“ klubo nariai leido į taikinį mėtyti svaidomąsias akstis, pasimatuoti šalmus, apžiūrėti kalavijus, dvirankį plačiaašmenį kirvį. Vaikams ši atrakcija labai patiko, įdomu tai, kad drąsesnės buvo mergaitės.
 
Prieš pradedant eitynes po kiemelius, kadangi artėjo pietų metas, mugės dalyviai turėjo galimybę pirmiausiai pasistiprinti – Kretingos technologijos ir verslo mokyklos bendruomenės narių pagal senolių receptą išvirtas šiupinys, troškinti kopūstai su dešrelėmis ir bulvėmis kvepėjo iš tolo. Už simbolinę kainą buvo galima nusipirkti mokyklos moksleivių keptų saldumynų, atsigerti sulčių, spaustų iš mokyklos sodo obuolių. Amatų kiemelį puošė apželdinimo specialybės moksleivių iš dekoratyvinių ir prieskoninių augalų sukurtos kompozicijos, demonstruoti kalvystės dirbiniai, o kiekvienas norintysis galėjo į rankas paimti kalvio įrankį ir pats pabandyti kalti. „Į šią mugę visada mielai važiuojame, nes renginys labai gerai organizuotas, sutraukia itin daug jaunimo. Jiems turime ką parodyti, kuo sudominti, ką žinosi, gal ateityje jie irgi rinksis vieną iš mūsų mokykloje galimų įsigyti amatų“, – sakė mokyklos direktorė Zita Mockienė ir jos pavaduotoja ugdymui Rita Andrijauskienė.
 
Savivaldybės tarybos narys Povilas Turauskis kasmet prie Amatų centro sėja linus. Nors mugė buvo tik prasidėjusi, jį sutikome jau su pilnomis rankomis pirkinių. „Kol turėsiu atlikti savo darbą, greitai apibėgau mugę, apžiūrėjau, šio to nusipirkau – pirmiausiai pyrago prie arbatos, dar mušeklį musėms, nes jau jų sezonas prasidėjo“, – pirkinius rodė P. Turauskis. Į pastabą, kad mušeklį pirko ir pernai, atsakė: „Kasmet perku ir dovanoju kaimo moterims, kad turėtų kuo nuo musių apsiginti. Svarbu, kad apsirikusios vyrams per šonus neužvožtų, skaudžiai tas mušeklis muša“, – juokėsi pašnekovas.
 
P. Turauskio kartu su jaunaisiais amatininkais pasėti linai, kaip sužinojome, išauginami, nuimami ir naudojami edukaciniuose muziejaus užsėmimuose „Lino kelias“.
 
Mugės dalyviai turėjo galimybę ne tik pabūti kalviais, vantų rišėjais, juostų audėjais ar medžio drožėjais, bet ir pažaisti senolių žaidimus, pavaikščioti ant kojūkų,
lankstyti spalvotus popierinius vėjo malūnėlius.
 
Kalbinti vaikai ir suaugusieji sutartinai tvirtino, jog mugėje jiems labai įdomu ir linksma. „Atėjome su anūkais. Labai gražių dalykų čia galima ir pamatyti, ir nusipirkti, jaučiu, jog teks gerokai patuštinti piniginę“, – juokėsi kretingiškė Irena.
 
Grupė jaunuolių iš Klaipėdos sakė į mugę atvažiavę ne tik pasižiūrėti – dalyvauti juodosios keramikos pamokoje, kurią vedė iš Skuodo atvažiavusi keramikė Renata Jankauskienė.
 
Jaunųjų amatininkų mugės dalyviams koncertavo Darbėnų gimnazijos folkteatro grupė „Dar bėški“, lopšelio-darželio „Pasaka“ ugdytiniai su vadove Judita Viluckiene, kt. kolektyvai.
 
 
Laima Stonkuvienė,
„Švyturys“, 2018-05-19