Skip to content Skip to navigation

Grafienės Sofijos Horvataitės Tiškevičienės dienoraštis

Grafienės Sofijos Horvataitės Tiškevičienės dienoraštis

Pateikta: 2020-05-17 10:00 (atnaujinta: 2020-05-19 15:09)

Tarptautinė muziejų diena nuo 1978 m. gegužės 18 d. minima 150 šalių.

Daug metų Tarptautinę muziejų dieną šventėme, drauge kurdami ir įgyvendindami projektus Lietuvos muziejų kelias ir Muziejų naktis.

Šiemet Lietuvos muziejų asociacijos ir Tarptautinės muziejų tarybos Lietuvos skyriaus valdybos kvietė muziejus kartu sukurti ir gegužės 18 d. nuotoliniu būdu įgyvendinti bendrą nacionalinį projektą „Lietuvos muziejų fenomenai“, kuriuo parodytume savo bendruomenės vieningumą, kūrybines galias, svarbą ir išskirtinę vertę.

Šis projektas – tarsi kultūrinis medaus korys, į vientisą kūrinį sudėtas Lietuvos muziejų sukurtų vaizdo siužetų ciklas viena tema ir pagal vieną modelį, tačiau ir kartu – visai skirtingas savo turiniu ir idėjomis.

Pristatome Kretingos muziejaus šiam projektui sukurtą filmuką ir supažindiname su išskirtiniu, nepaprastai į domiu eksponatu – grafienės Sofijos Horvataitės Tiškevičienės dienoraščiu.

Sofijos Horvataitės Tiškevičienės (1838–1919)  dienoraštyje aprašomi vengrų kilmės Lietuvos–Lenkijos didikės įspūdžiai ir išgyvenimai iš 1857–1858 m. kelionės, kurios metu ji aplankė žymesnes Vakarų Europos vietoves, lankytinus objektus, dailės galerijas, muziejus, laipiojo Alpių kalnais, mokėsi europietiškų bendravimo manierų. Dienoraštis mena XIX a. vidurio aristokratų keliavimo tradicijas ir būdus, pamėgtas lankytinas vietas. Jis įdomus dar tuo, kad dienoraštis buvo laikomas dingusiu. Iš tikrųjų buvo saugomas Žemaitijoje, o 2016 m. atsidūrė Kretingos dvaro rūmuose veikiančiame muziejuje.

Pristato Julius Kanarskas, Kretingos muziejaus direktoriaus pavaduotojas muziejininkystei.