Skip to content Skip to navigation

Elenos Kniūkštaitės paroda „Sugrįžimas“

Elenos Kniūkštaitės paroda „Sugrįžimas“

Pateikta: 2019-08-20 13:24 (atnaujinta: 2019-08-20 13:37)
Elena Kniūkštaitė gimė 1950 metais Kretingos r. Žadeikių kaime. 1968 metais baigė Kartenos vidurinę mokyklą. 
 
Gimiau ir iki aštuoniolikos metų pragyvenau Žadeikiuose. Paprastas, niekuo neišsiskiriantis gatvinis Žemaitijos kaimas...“ – sako Elena. Baigusi Kartenos vidurinę, išvažiavo mokytis į Vilnių. Piešti patiko nuo vaikystės, bet kalvio ir siuvėjos dukrai iš provincijos tokia svajonė pasirodė gal per drąsi. Kadangi domino ir fotografija, ėmė ją studijuoti Vilniaus technologijos technikume. „Baigusi mokslus keletą metų dirbau sostinėje fotoateljė. Man patiko daryti tik portretus, bet tokio darbo buvo nedaug. Grupinių nuotraukų nemėgau, o vestuvininkai plūdo kaip nuo konvejerio. Kokia čia kūryba – tik spėk sustatyti visus...“ – prisimena Elena.
 
Atgaiva tapo mėgėjiška dailės studija „Paletė“ Vilniuje, kur mergina gavo dailės pagrindus, sulaukė profesionalų paskatinimo kurti, ėmė dalyvauti parodose. Gaudavo knygų apie garsiuosius pasaulio tapytojus primityvistus – gruziną Niko Pirosmanišvilį, prancūzą Anri Ruso, kurių paveikslai jaunystėje jai darė nemažą įtaką. Ypač savamokslę dailininkę palaikė, drąsino garsus tapytojas Vytautas Ciplijauskas. Jis gabią, kūrybingą merginą rekomendavo dirbti Liaudies buities muziejuje. Jos rankomis restauruota daugelis muziejaus tapytų baldų.
 
2011 metai buvo ypatingi ir profesinėje, ir kūrybinėje menininkės biografijoje: dailininkė nutapė naują titulinį paveikslą „Švč. Mergelė Marija su Vaikeliu“ Sasnavos (Marijampolės r.) bažnyčios, atkurtos Liaudies buities muziejaus miestelyje, centriniam altoriui.
 
Elena Kniūkštaitė savo paveikslų netapo lauke iš natūros. Juodu tušinuku kartais pasipaišo eskizus, kuriuose užfiksuoja gimusį sumanymą. Nenuėjo veltui ir fotografės žinios bei patirtis – jų dėka tokia aiški, tvirta Elenos Kniūkštaitės paveikslų kompozicija ir toji ypatinga jų šviesa, padedanti be žodžių pasekti sumanytą istoriją. Tapytoja pasižymi savitu pasaulio matymu, savita liaudiška pasaulėjauta, giliu žmogaus būties suvokimu, kuriame tikrovės ir vaizduotės klodai taip neatskiriamai susipynę, kad sukuria naują magišką realybę. Paveikslams būdinga aiški kompozicinė sandara, vaizdų dekoratyvumas, metaforiškumas, įtaigus koloritas, melancholiška nuotaika, primityvi, tautodailės tradicijai artima tapysena.
 
Menotyrininkė Ramutė Rachlevičiūtė teigia, kad E. Kniūkštaitės „paveikslai tarsi stipriausias magnetas traukia prie jų sugrįžti, panirti į jų kone stebuklinę atmosferą ir patirti tokius seniai primirštus dailėje ir „nemadingus“ harmoningo buvimo su gamta ir savimi išgyvenimus.“
 
Elena Kniūkštaitė – viena žymiausių, ryškiausių ir savičiausių Lietuvos tautodailininkių. Apie ją rašyta Pasaulinėje naiviojo meno enciklopedijoje (World Encyclopedia of Naive Art, 1984). Tautodailininkės tapybos kolekcija priklauso auksiniam Lietuvos dailės fondui. Išleisti du tapytojos kūrybos katalogai (2008, 2010). 2010-2011 m. surengtos didelės retrospektyvinės parodos svarbiausiose Vilniaus ir Kauno miestų parodų salėse. Parodas rengė Kauno galerija „Eglė“ ir Nacionalinis Dailės muziejus. Elenos Kniūkštaitės paveikslai pabuvojo Paryžiuje, Maskvoje, Vengrijoje, jų yra įsigiję muziejai, kolekcininkai, privatūs asmenys Lietuvoje ir užsienyje. Elena Kniūkštaitė sako neužsirašinėjanti, kas iškeliauja iš jos namų. Paveikslai, kaip ir užaugę vaikai, pradeda savarankišką gyvenimą.
 
Tapytojos kūriniai eksponuojami ne tik tautodailės parodose, bet ir ne sykį galerijose buvo pristatyti kartu su garsių profesionalų – Šarūno Saukos, Henriko Natalevičiaus, Algirdo Griškevičiaus, Stasio Jusionio, Vinco Kisarausko ir kt. kūryba. 
 
Elena Kniūkštaitė apdovanota P. Galaunės vardo Kultūros ministerijos premija (1982), Sovietų Sąjungos liaudies dailės parodos sidabro medaliu (1987). Tapytoja – respublikinio A. Varno tapytojų konkurso Joniškyje (2004) ir respublikinio konkurso „Aukso vainikas“ (2005) laureatė. Elenai Kniūkštaitei suteiktas Įsimintiniausios Kauno menininkės vardas (2010).
 
Elena Kniūkštaitė, pradėjusi tapytojos kelią kaip liaudies menininkė, jau seniai žingsniuoja profesionalo keliu, itin savitu, išsiskiriančiu, jaudinančiu.
 
Parengė Danutė Šorienė
Fotografavo Jolanta Klietkutė