Skip to content Skip to navigation

Duonelė Agotėlės dienai

Duonelė Agotėlės dienai

Pateikta: 2018-02-08 16:39 (atnaujinta: 2018-04-26 16:19)
Kretingos muziejaus Informacijos ir edukacijos skyrius tęsia tradicinių renginių ciklą „Šventa palaima rugio šnabždesy“. Jau ketvirtus metus Tradicinių amatų centre pašnekesiais apie Šv. Agotą prasideda pirmoji iš trijų popiečių, skirtų Duonai, senolių duonos kepimo papročiams ir pagerbimo ritualams, šeimos tradicijoms.
 
Prieš Šv. Agotos dieną, vasario 3-ąją, iš pat ryto, nepakartojama galimybe pačioms suformuoti ir ką tik iškūrentoje duonkepėje išsikepti savo duonos kepalėlį, pirmosios suskubo Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Kretingos poskyrio darbuotojos, kiek vėlėliau, miesto visuomenė ir net keletas klaipėdiškių ir palangiškių!
 
Kol kepė duonos kepaliukai, darbščioji mūsų krašto duonos kepėja Vida Viskontienė vaišino ne tik duonos kleckyne su mirkalu, bet ir rūgusiu pienu su duonele. O prisiminti vaikystę, pasiūlė duonelę pamirkyti į vandenį ir užsibarstyti cukrumi...
 
Savo artimiesiems iškeptus duonos kepaliukus, su įspaustu kryželio ženklu, suvyniotus į baltos drobulės skepetaites, išsinešė visi dalyvavusieji popietėje, prieš tai palinkėję vieni kitiems skalsos metų, šiltos vasaros.
 
Sakoma, kad nuo Grabnyčių šaltis nebelanko gryčių, o štai saulėta Šv. Agotos diena, vasario 5-oji, lemia būsiant perkūningą vasarą, bet Šv. Agotos duonelė saugos mūsų namus nuo perkūno įtrenkimo...
 
 
Roma Luotienė,
Kultūrinės veiklos vadybininkė