Kaip puikūs tavo dvarai, tėvyne

Kilnojamoji paroda „Kaip puikūs tavo dvarai, tėvyne“

Dvarų istorija – neatsiejama kiekvienos tautos kultūros dalis. Senieji dvarų rūmai, pilys, rezidencijos yra svarbūs ir didingi šalies istorijos ženklai. Tai puikiai suprato Lietuvą savo tėvyne vadinęs XIX a. menininkas Napoleonas Orda (1807–1883).

Lietuvos dailės muziejuje yra sukaupta beveik visa pagal dailininko piešinius sukurtų litografijų kolekcija, o dauguma N. Ordos piešinių yra saugoma Krokuvos nacionaliniame muziejuje. 2016 metais Lietuvos dailės muziejus surengė Napoleono Ordos piešinių parodą Kretingos muziejuje ir ją padovanojo muziejui. Parodoje eksponuojamos N. Ordos litografijų iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus ir akvarelių, publikuotų V. Levandausko ir R. Vaičekonytės-Kepežinskienės monografijoje Napoleonas Orda. Senosios Lietuvos architektūros peizažai, kopijos. Parodos pagrindą sudaro dabartinėje Lietuvos teritorijoje esantys istorijos bei architektūros paminklai, ją papildo litografijos, vaizduojančios dvarų sodybas, kuriose gimė žymūs XIX a. poetai, rašytojai, kompozitoriai. Didžioji dalis neišliko iki mūsų dienų, todėl N. Ordos piešti architektūriniai peizažai šiandien yra didžiulė ikonografinė vertybė.

Parodą sudaro 33 įrėmintos ir įstiklintos piešinių kopijos ir 2 Napoleono Ordos gyvenimo bei kelionių aprašymai. Matmenys 490 x 595 mm.

Parodos kuratorė vyr. muziejininkė-istorikė Danutė Šorienė, tel. +370 676 51 750, el. paštas d.soriene@kretingosmuziejus.lt